کدام مواد غذایی باعث سردرد می شوند؟

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بسیاری از مواد غذایی ممکن است افراد را دچار سردردهای وحشتناکی کنند. اما این مواد غذایی کدامند؟
کدام مواد غذایی باعث سردرد می شوند

به گفته متخصصان، غذاها، خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌های خاصی می‌توانند میگرن یا انواع سردردهای دیگر را تحریک کنند. الکل، کافئین و شکلات همگی به‌عنوان محرک‌های سردرد شناخته شده‌اند. در ادامه مجله دلتا به سوال کدام مواد غذایی باعث سردرد می شوند ؟ پاسخ می‌دهد.

کدام مواد غذایی باعث سردرد می شوند ؟

شکلات

مطالعه‌ای که در انجمن سردرد بین‌الملل (International Headache Society) ارائه شده است، نشان می‌دهد در واقع کاکائو ممکن است از سلول‌های عصبی‌ای که باعث سردردهای میگرنی می‌شوند، محافظت کند. اما آمارها حاکی از آن است که شکلات یکی از محرک‌های اصلی در بین ۲۲ درصد از افرادی است که دچار سردرد می‌شوند.

شراب قرمز و دیگر نوشیدنی‌های الکلی

سولفیت‌ها که به‌عنوان نگه‌دارنده در شراب قرمز استفاده می‌شوند با سردردهای میگرنی در ارتباط هستند. وجود الکل در هر نوشیدنی موجب افزایش جریان خون به مغز و دهیدراتاسیون (کم آبی بدن)می‌شود که هر دوی این عوامل می‌توانند محرک سردرد میگرنی و شدید باشند.

سردرد

قهوه

کافئین مانند تیغی دو لبه عمل می‌کند و مقادیر اندک آن می‌تواند به خلاصی از سردرد کمک کند و حتی از آن در بعضی داروهای میگرن نیز استفاده می‌شود. اما مقادیر زیاد کافئین (بیشتر از ۲۰۰ میلیگرم در روز) می‌تواند محرک سردرد باشد. اگر شما هم با تغییر فصل نگران بیماری‌هایی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی هستید مطلب ۶ علامت اصلی آنفولانزا چیست؟ را حتما مطالعه کنید.

پنیر

تحقیقات کافی بر روی پنیر به‌عنوان یک محرک سردرد انجام نشده است اما عموما پنیرهای کهنه بیشتر احتمال دارند که سردرد ایجاد کنند. ماده‌ای به نام تیرامین که از تجزیه پروتئین‌های پنیر تشکیل می‌شود، می‌تواند عامل تحریک سردرد باشد. در نتیجه از مصرف پنیرهایی مانند چدار، گودا و پارمزان باید اجتناب نمود. از سایر غذاهای غنی از تیرامین می‌توان به ترشی و خیارشور، زیتون، نخودفرنگی، باقلا و آجیل‌ها اشاره کرد.

سس سویا و مونوسدیم گلوتامات (MSG)

MSG که در سس سویا و به‌عنوان یک افزودنی غذایی در بسیاری ازغذاهای دیگر یافت می‌شود، می‌تواند منجر به گرفتگی ، اسهال و سردردهای وحشتناک در ۱۰ الی ۱۵ درصد افراد دارای میگرن شود. همچنین سس سویا علاوه بر دارا بودن MSG، بسیار شور نیز است که منجر به کم آب شدن بدن و در نتیجه تحریک میگرن می‌شود.

فراورده‌های گوشتی

نیترات‌ها و نیتریت‌ها که به‌عنوان نگه‌دارنده در هات‌داگ و دیگر فراورده‌های گوشتی بکار می‌روند، منجر به گشاد شدن عروق خونی و بروز سردرد در بعضی افراد می‌شوند.

فراورده‌های گوشتی

پیشنهاد مطالعه: مطلب ترکیب ماست با این خوراکی‌ها شما را لاغر می‌کند را بخوانید.

 • فشار خون نرمال

  فشارخون بالا را چگونه شناسایی کنیم؟

  در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا با علائم و عوامل فشار خون بالا و چگونگی اندازه‌گیری فشار…
 • خواص شوید برای

  خواص شوید برای بدن چیست؟

  کمتر کسی است که درباره خواص شوید برای سلامتی نشنیده باشد. این سبزی خوشمزه و خوش طعم دارای …
 • علت ورم پا

  ۷ علت ورم پا را بشناسید

  ورم یا تورم پا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. علت ورم پا می‌تواند بی‌خطر باشد و برخی دی…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فشارخون بالا را چگونه شناسایی کنیم؟

در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا با علائم و عوامل فشار خون بالا و چگونگی اندازه‌گیری فشار…