این افکار سمی زندگی شما را نابود می‌کند

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تابه‌حال به نشخوار فکری مبتلا شده‌اید؟ اصلا می‌دانید نشخوار فکری چیست و با ذهن و جسمتان چه کار می‌کند؟
نشخوار فکری در افراد

بسیاری از افراد در طول زندگی به نشخوار فکری دچار می‌شوند و گاهی یک مسئله بسیار ساده را آنقدر در ذهن دوره می‌کنند که تبدیل به یک چالش بزرگ و آزاردهنده می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا به بررسی نشخوار فکری در افراد می‌پردازیم.

نشخوار فکری در افراد

اگر احساس می‌کنید که به نشخوار ذهنی مبتلا هستید و زندگی شما تحت تاثیر آن قرار گرفته است، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تعریف نشخوار فکری

بهترین تعریف از نشخوار فکری این است که فکر کردن به یک مسئله، تا حدی که برای فرد بسیار آزاردهنده و دردناک شود، نشخوار فکری نامیده می‌شود.

دلایل نشخوار فکری چیست؟

نشخوار فکری به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد و عموما کسانی که یکی از این دلایل را تجربه کرده‌اند، با این حالت روبه‌رو می‌شوند. مهم‌ترین دلایل نشخوار فکری موارد زیر هستند:

سابقه ترومای روحی یا ضربه جسمی دلیل نشخوار فکری در افراد

عموما کسانی که ضربه و ترومای روحی و جسمی را تجربه‌ کرده‌اند بیش از دیگران به نشخوار فکری دچار می‌شوند. در واقع می‌توان گفت، مشکلات روحی منجر به این حالت و فکر کردن مداوم به پیشامدها می‌شود.

نشخوار فکری در افراد

وجود عوامل استرس‌زایی که قابل کنترل نیستند

بسیاری از اتفاقات در زندگی هرکسی وجود دارد که قابل کنترل نیستند اما حجمی از فکرهای ناخوشایند و منفی را به فرد منتقل می‌کنند. این مورد در اتفاقاتی مانند بیکاری، ناامنی شغلی، ناامنی اجتماعی، گرانی و غیره بروز می‌کند.

عدم موفقیت در انجام کارها

یکی دیگر از عمده‌ترین دلایل نشخوار فکری عدم موفقیت در کارهاست. اکثر افرادی که در انجام یک کار یا فعالیت شکست می‌خورند یا در سطح مورد نظر خود در آن موفقیتی به‌دست نمی‌آورند، به نشخوار فکری دچار می‌شوند. برای اینکه روابط عاطفی خوبی داشته باشید به مطلب عواقب خطرناک بی‌توجهی به زنان سر بزنید.

کمال‌گرایی

یکی دیگر از علل به‌وجود آورنده نشخوار ذهنی کمالگرایی است. افرادی که به شدت کمالگرا هستند و در هر چیزی ایده‌آل‌ترین حالت را می‌خواهند، بیش از دیگران به نشخوار فکری مبتلا می‌شوند. این افراد به‌طور مداوم به چرایی کم‌کاری، کند جلو رفتن کارها یا درست انجام نشدن آن‌ها فکر می‌کنند. این کار در حالت‌های شدید، به یک خستگی روحی و فروپاشی روانی منجر می‌شود که گاهی فرد را درمانده می‌کند.

عزت نفس پایین

عزت نفس پایین از دیگر عواملی است که نشخوار فکری را در دیگران به‌وجود آورده یا آن را تقویت می‌کند. کسانی که عزت نفس پایینی دارند و درباره ارزشمندی خود دچار تردید هستند، دائما کارهای خود را مرور می‌کنند و در ادامه گاهی به سرزنش خودشان هم مشغول می‌شوند.

نشخوار فکری در افراد

راه‌های کاهش نشخوار فکری

همانطور که تا اینجا اشاره کردیم، نشخوار فکری اتفاقی است که روند زندگی طبیعی شما را با اختلال مواجه می‌کند و آرامش روانی‌تان را به خطر می‌اندازد. بنابراین بهتر است پیش از شدت گرفتن این افکار و ایجاد فروپاشی روحی، راهکارهای کاهش آن را اجرایی کنید.

یادآوری این موضوع که این اتفاق رخ داده و تمام شده یا غیر واقعی است

هر زمان که به نشخوار فکری روی آوردید، به خودتان یادآوری کنید که این افکار غیراقعی یا تمام‌شده هستند. در این شرایط خودتان را به کار دیگری که نیاز به تمرکز دارد مشغول کنید. از آنجایی که مغز به‌طور طبیعی قادر به انجام دو فعالیت با تمرکز بالا نیست، شما را از افکار مزاحم دور می‌کند. در این مسیر و برای رهایی از نشخوار فکری می‌توانید به تمرین‌های ذهن‌آگاهی و مدیتیشن روی آورید.

نوشتن همه افکار روی کاغذ

یک بار برای همیشه تمام افکار مزاحم و نشخوار فکری خودتان را روی کاغذ پیاده کنید. خجالت نکشید و هر چیزی را که به ذهنتان می‌آید یادداشت کنید. حتی اگر احساس ترس، اضطراب و استرس داشتید این کار را ادامه دهید و در جایی که احساساتتان تحریک شد، گریه کنید.

نوشتن همه افکار روی کاغذ

پیشنهاد مطالعه: مطلب عواقب خطرناک بی‌توجهی به زنان را بخوانید.

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۱۵ آبان ۱۴۰۱ در ۴:۳۵ ب٫ظ

  2. مهران

    ۲ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۴۵ ب٫ظ

    عالی . ممنون

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…