خانه نکات حقوقی تامین دلیل برای توقیف ملک و دیگر اموال

تامین دلیل برای توقیف ملک و دیگر اموال

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از بهترین حقوق افراد، تامین دلیل فرد خسارت دیده است. گاهی اوقات هنگام رسیدگی قضایی، به حقوق افراد خساراتی وارد می شود و اثبات آن کار مشکلی است.
تامین دلیل

زمانی که شخصی با دیگری به مشکل حقوقی برمی‎خورد و کار به تشکیل پرونده در دادگاه می‎رسد، شخصی که مدعی است متضرر شده و به دادگاه دادخواست رسیدگی برای احقاق حق خود ارائه داده است باید دلایل کافی برای ثابت کردن موضوع پرونده نیز داشته باشد. گاهی برخی افراد که احتمال ازبین رفتن این دلایل توسط طرف مقابل شان که به آن‎ها خسارتی را وارد کرده را می‎دهند قبل از جلسه دادرسی از دادگاه درخواست تامین دلیل می‎کنند. در این مطلب قصد داریم به چگونگی و شرایط ارائه این درخواست از لحاظ قانونی توسط فرد زیان دیده بپردازیم.

شرایط درخواست تامین دلیل چیست؟

یکی از بهترین حقوق افراد، تامین دلیل فرد خسارت دیده است. گاهی اوقات هنگام رسیدگی قضایی، به حقوق افراد خساراتی وارد می شود و اثبات وارد شدن خسارت کار مشکلی است. تامین دلیل یکی از روش‌های رفع خسارت در رسیدگی‌های قضایی است.

برای اثبات دعاوی، دلایل مهم هستند و برخورداری از حق در زمینه حقوق کافی نیست. شخص با اثبات حق، صاحب هویت شده و تشخص داده می‎شود. بنابراین می‌تواند از حقوق و مزایایی استفاده کند.

دلیل در برخی مواقع متعذر یا متعسر می‌شود، به این معنی که ممکن است توسط طرف مقابل از بین برده یا محدود شود مثلا اموال او که قرار است برای جبران خسارت توقیف شود را به نحوی به دیگران واگذار کند یا به صورت ساختگی خود را ورشکسته اعلام کند یا مدیر یک شرکت دفاتر قانونی اش را پنهان کند که کارشناس دادگستری به آن‎ها دسترسی پیدا نکند و …

شرایط درخواست

براساس ماده ۱۴۹ قانون آیین دادرسی، زمانی که اشخاص تشخیص دهند که از مدارک و مستنداتی برای اثبات حق خود می‎خواهند استفاده کنند و ممکن است که متعذر یا متعسر شوند بنابراین باید شخص خسارت دیده به دادگاه مراجعه کرده و برای تامین دلیل درخواست دهد. درخواست تامین دلیل، شناسایی دلایل و صورت برداری از آن‌هاست.

نحوه درخواست

شخص می‌تواند هم قبل و هم بعد از طرح دعوی برای تامین دلیل به دادگاه درخواستی را ارائه دهد. فرم دادخواست می‌تواند به نحوی باشد که شخص را راهنمایی کند بنابراین تامین دلیل در قالب درخواست نیز ارائه می‎شود.

این درخواست بسیار مهم است و مرجع قضایی باید به این نوع درخواست فوری رسیدگی کند. شخص باید در این درخواست خود به مواردی مانند مشخصات خود، مشخصات طرف مقابل، موضوع دعوا که نیازمند اثبات تامین دلیل بوده و شرایط، اوضاع و احوال تامین دلیل اشاره داشته باشد.

اعتبار درخواست

همان گونه که مشخص است تامین دلیل به معنا و مفهوم تامین امنیت دلیل بوده و با این کار می‌توان دلیل را ثابت و از آن استفاده کرد. ماده قانونی ۱۵۵ قانون آیین دادرسی بیان می‎کند: این کار موجب حفظ دلیل شده ولی دادگاه است که موارد کاربرد آن را مشخص می‌‎کند.

شایان ذکر است مرجع رسیدگی به چنین درخواستی شورای حل اختلاف می‎باشد. اما در برخی موارد، درخواست تامین دلیل ناقص بوده و بنابراین نظریه کارشناسی بهترین جایگزین برای آن به شمار می‌رود.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

 • دریافت مهریه بیش از ۱۱۰ سکه

  مهریه بیش از ۱۱۰ سکه چگونه وصول می‌شود؟

  یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. …
 • نحله ایام زوجیت

  دریافت نحله ایام زوجیت

  با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وضع مالی زوج،…
 • مجازات جعل سند

  جعل سند چه مجازاتی دارد؟

  هدف از ایجاد یک سند جعلی سوءاستفاده از مفاد آن است که به این طریق شخص یا اشخاصی سند مجعول …
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مهریه بیش از ۱۱۰ سکه چگونه وصول می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. …