مسجد نصیرالمک شیراز، بازی نور و رنگ

۲
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مسجد نصیر الملک یکی از جاذبه های دیدنی شهر شیراز است. مسجدی با معماری شگفت انگیز و رنگین که به مسجد صورتیِ ایران معروف شده است.
مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک، با معماریِ خیره کننده و رنگین به مسجد صورتیِ ایران معروف شده است. وقتی قرار باشد راجع به مکان‎های دیدنی شهر شیراز، این شهر بهارنارنج حرف بزنیم، نمی‎شود در کنار حافظیه و شاه چراغ، حمام و بازار وکیل، عمارت کلاه فرنگی و باغ دلگشا، پاسارگاد و تخت جمشید نامی از مسجدِ نصیرالملک به میان نیاوریم.

مسجد نصیرالملک

مسجدی که شاهکار معماریِ اسلامی است و با شیشه های رنگین و کاشی‎کاری‎های جذاب و دل انگیز تابلویی از زیبایی را به نمایش گذاشته‎است.

مسجد نصیرالملک

زمانی که نورِ روز از شیشه‎ها رنگیِ طبیعی گذشته و داخل شبستان مسجد پراکنده می‎شود، از روی این کاشیکاری های دل انگیز گذشته، رقص کنان ستون‎های تراشیده شده‎ی وسط مسجد را در آغوش می‎کشد و روی فرش های پهن شده می‎آرامد،چنان خیره کننده و جذاب است که زبان از بیان این همه زیبایی در می‎ماند.

مسجد نصیرالملک

مسجدی که فقط یک مکان مذهبی نیست

با اینکه مسجد نصیرالملک به عنوان یکی از جاذبه‎های دیدنی و مکان‎های گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اما پس از گذشتن ۱۵۰سال هم‎چنان به عنوان عبادتگاه مورد استفاده قرار می‎گیرد. مسجدی بدون گنبد با کاشی‎کاری‎ها و مقرنس‎کاری‎های مثال زدنی؛ که به دلیل قالب بودنِ رنگ صورتی در این کاشی‎ها آن را مسجد صورتی ایران می‎نامند.

مسجد نصیرالملک

مکانی شگفت انگیز برای بازدید کنندگان

شما نمی‎توانید برای بازدید از این مکان شگفت انگیز بروید و زیبایی های خیره کننده این مسجد را به تصویر نکشید. معماری شگفت انگیز مسجد نصیر الملک از چشم گردشگران ایرانی و سایر کشور ها نیز دور نمانده و بدون هیچ اغراق ،گردشگران از جای جای ایران و کشور های دنیا برای بازدید و گرفتن عکس به این مکان جذاب و دیدنی می‎آیند تا معماری زیبا و چشم نواز مسجد نصیر الملک را به تصویر بکشند.

مسجد نصیر الملک

اما لازم است یادآور شویم که بهترین زمان برای عکاسی از رقصِ نورهای رنگی و بی‎نظیرِ شبستان مسجد ساعت هشت تا ده صبح است. با اینکه ممکن است با ازدحام جمعیت و شلوغ بودن محیط رو به رو شوید اما مطمئن باشید درنهایت می‎توانید از درخشش پرتو نور خورشید و بازتاب آن به درون مسجد تصاویری را به ارمغان ببرید.

مسجد نصیرالملک

پیشنهاد می‎کنیم در سفر به شیراز و بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر از دیدن مسجد نصیرالملک هم غافل نشوید که خاطره‎ای به یاد ماندنی را بدرقه راهتان خواهید کرد.

برای خواندن  مطالب بیشتر در مورد معماری و دکوراسیون و معماری های خاص از  مجله دلتا دیدن کنید.

برای خواندن مطالب مرتبط با مجله دلتا همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

گیاهان آپارتمانی که ماهی یکبار آب نیاز دارند

مراقبت و نگهداری از گیاهان در آپارتمان ممکن است کاری زمانبر بوده و برای همه مقدور نباشد به…