چرا مداوم گرسنه هستیم؟

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گرسنگی یک حس طبیعی است که نیاز بدن به غذا را نشان می‌دهد. در این حالت احساس خالی‌بودن معده، سردرد، تحریک‌پذیری و عدم‌تمرکز به‌وجود می‌آید.
احساس گرسنگی مداوم

بسیاری از افراد بین وعده‌های متعادل غذا احساس سیری ندارند و به‌دلایل مختلف ممکن است احساس گرسنگی مداوم فرد را اذیت کند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا به عادت‌هایی اشاره خواهیم کرد که داشتن آن‌ها، زمینه بروز گرسنگی‌های مکرر را فراهم می‌کند.

عدم‌مصرف کافی پروتئین

مصرف کافی پروتئین برای کنترل اشتها ضروری است و در دریافت کالری روزانه تاثیر دارد. پروتئین‌ها همچنین تولید هورمون‌های سیری را افزایش و هورمون‌های محرک گرسنگی را کاهش می‌دهند. از طرفی افرادی که به‌اندازه کافی منابع پروتئین در رژیم روزانه دارند، کمتر تمایل به ریزه‌خواری پیدا می‌کنند.

مصرف زیاد غلات تصفیه‌شده

برای تهیه غلات تصفیه‌شده تغییرات زیادی انجام می‌شود و این محصولات تقریبا فاقد فیبر، ویتامین‌ها و موادمعدنی هستند. نان سفید یکی از پرمصرف‌ترین این منابع است که خیلی زود هضم می‌شود و سیرکنندگی طولانی ندارد.

مصرف زیاد غلات تصفیه‌شده

رژیم غذایی فاقد چربی

چربی‌ها نقش مهمی در احساس سیری دارند که به هضم نسبتا طولانی آن‌ها برمی‌گردد. خوردن منابع چربی می‌تواند باعث آزاد شدن هورمون‌های تسهیل‌کننده سیری شود. البته برای حفظ سلامت بدن باید از چربی‌های مفید استفاده کرد.

نوشیدن آب ناکافی

تامین رطوبت مورد نیاز بدن برای عملکردهای مختلف بدن ضروری است که از جمله بر سیستم گوارش نیز تاثیر دارد. گاهی اوقات احساس تشنگی به‌ دلیل کاهش آب بدن شبیه علائم گرسنگی است که با نوشیدن یک یا دو لیوان آب، سریع برطرف می‌شود.

انتخاب منابع غذایی فاقد فیبر

اگر فیبر به‌ اندازه کافی در رژیم غذایی نباشد، معمولا گرسنگی مداوم احساس می‌شود. خوراکی‌های حاوی فیبر هضم طولانی دارند و بر تولید هورمون‌های کاهش اشتها تاثیر می‌گذارند. البته تاثیر فیبرهای حل‌شدنی مانند سبوس جودوسر، دانه‌های کتان، پرتقال، و سیب‌زمینی‌ شیرین در این زمینه بیشتر است. مصرف کافی منابع فیبر همچنین زمینه بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت و چاقی را نیز کاهش می‌دهد.

غذاخوردن خیلی سریع

سرعت غذاخوردن نیز در ایجاد احساس گرسنگی نقش دارد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که با عجله غذا می‌خورند تمایل بیشتری به غذاخوردن مداوم دارند. غذاخوردن در کمال آرامش نه‌تنها در ایجاد پیام‌های سیری موثر است بلکه به مغز فرصت برای آزادسازی هورمون‌های ضدگرسنگی نیز می‌دهد.

دلیل احساس گرسنگی مداوم

پیشنهاد مطالعه: مطلب خشکباری شگفت‌انگیز در کاهش وزن، کنترل فشارخون و دیابت را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

یبوست خود را با یک چای از بین ببرید

برخی از ترکیبات، ازجمله گیاهان کاسکرا و سنا، دارای خواص ملین طبیعی هستند. در این مطلب به م…