خانه نکات حقوقی پرسش و پاسخ حقوقی آیا مسکن فرد بدهکار را می‎توان توقیف کرد؟

آیا مسکن فرد بدهکار را می‎توان توقیف کرد؟

۰
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برخی با خیال آسوده از این که مسکن فرد بدهکار جزو مستثنیات دین است، اموال خود را پنهان می‌کنند، اما اگر مسکن از شأن بدهکار بیشتر باشد، قابل توقیف است.
مسکن

همیشه طلبکار مجبور است با توسل به حکم یا دستور مراجع قضائی یا ثبتی ، اموال بدهکار یا مدیون را معرفی ، توقیف و به مزایده گذاشته و در نهایت طلب خود را از آن وصول کند.از سوی دیگر مصلحت بدهکار، طبق شرع مقدس اسلام و قوانین موضوعه ایجاب می‌کند که برخی اموالش از توقیف و مزایده در امان بماند، مثل مسکن فرد بدهکار، بنابراین اموالی را که جزء ضروریات زندگی مدیون است قانونگذار از توقیف معاف کرده و به عنوان مستثنیات دین پذیرفته است .

طبق قانون یکی از مستثنیات دین، مسکن  متناسب  با شأن بدهکار است. یعنی اگر کسی بدهکار باشد، نمی‌توان مسکن او را در مقابل بدهی‌اش توقیف کرد، البته به شرطی که این مسکن در شأن بدهکار و مورد نیاز او باشد. بنابراین اگر مسکنی که بدهکار در آن زندگی می‌کند، بیشتر از شأن او باشد بازداشت و توقیف آن ممکن است.

یکی از جاهایی که  می‎توان از این امتیاز استفاده کرد، وصول مهریه است. زمانی که شوهر از پرداخت مهریه امتناع می‌کند، زن برای وصول طلب خود در پی هر مالی است که بتواند آن را توقیف کند. در چنین وضعی برخی با خیال آسوده  از این که مسکن فرد بدهکار  جزو مستثنیات دین است و توقیف نمی‌شود، برای جلوگیری از توقیف، دیگر اموال خود را پنهان می‌کنند، غافل از این که اگر مسکن فرد بدهکار از شأن بدهکار بیشتر باشد، می‌توان آن را توقیف کرد.

مسکن

مستثنیات دین

بدهکار  باید دین خود را پرداخت کند و اگر با میل خود اقدام به پرداخت نکند،  می‎توان به زور قانون او را وادار به پرداخت کرد. مقررات حاکم بر اجرای احکام ،  برای اینکه  طلبکار هر چه سریع‌تر به حقوق خود برسد، روش‌هایی  از جمله توقیف و فروش اموال منقول و غیرمنقول را پیش‌بینی کرده است .

توقیف اموال یک موضوع  اخلاقی و انسانی است چرا که افراد حق زندگی  دارند و برای ادامه زندگی به  ابزار و وسایلی نیازمند هستند به همین ترتیب شخص بدهکار نیز دارای خانواده و مسئول تأمین هزینه‎ی آنهااست. بنابراین ، روند عملیات اجرایی نباید به هر شکل و به هر وسیله و با تمام قدرت دنبال شود، تا حدی که به ویرانی یک خانواده منجر گردد. باید بخشی از اموال از توقیف ،مستثنی شود تا ادامه زندگی مدیون و محکوم‌علیه مقدور باشد .در اینجااست که بحث مستثنیات دین به عنوان یک مجال قانونی مطرح می‌شود. تا ادامه زندگی مدیون و محکوم‌علیه مقدور باشد. یکی از انواع مستثنیات دین،مسکن فرد بدهکار است که مورد نیاز مدیون و متناسب با شأن او است. لیکن تشخیص متناسب بودن با شأن بدهکار برعهده‎ی دادگاه است که در مطلب بعدی به آن می‎پردازیم.

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در پرسش و پاسخ حقوقی

همچنین بخوانید

فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…