این بیماران حتما روزه بگیرند!

۸
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
طبق نتایج تحقیقات و گفته متخصصان روزه گرفتن می‌تواند برای برخی از بیماران دیابتی مفید باشد و حتی باعث کاهش وزن در آنان گردد. اما کدام دسته از بیماران دیابتی می‌توانند روزه بگیرند؟
روزه گرفتن افراد دیابتی

روزه گرفتن برای بسیاری از افرادی که مبتلا به دیابت هستند ممنوع است. متخصصین اعلام کردند تحت شرایطی خاص افراد دیابتی که کمتر از ۶۵ سال سن دارند می‌توانند با گرفتن روزه به سلامتی خود کمک کنند. با مجله دلتا همراه باشید تا بیشتر با روزه گرفتن افراد دیابتی آشنا شوید.

چه کسانی مجاز به گرفتن روزه هستند

طبق نظر متخصصین، بیماران دیابتی که سن آنان کمتر از ۶۵ سال است و تحت درمان و مراقبت پزشکی هستند و همچنین همراه با رعایت رژیم غذایی خود مجبور به استفاده از داروهای متفورمین، آکاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین‌ها هستند، درصورتی‌که قند خون ناشتای آنان کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر و همچنین هموگلوبولین A۱c کمتر از ۷ دارند، می‌توانند روزه بگیرند.

روزه گرفتن افراد دیابتی نوع ۲

فواید روزه برای دیابت نوع۲

بیمارانی که دیابت نوع ۲ کنترل‌شده دارند می‌توانند با گرفتن روزه در این ماه مبارک به‌ سلامتی خود کمک کنند. این بیماران اگر با رژیم غذایی مناسب اقدام به گرفتن روزه کنند می‌توانند در پایان ماه رمضان کاهش وزن داشته باشند.

نکته مهمی که افراد دیابتی در روزه گرفتن باید رعایت کنند کنترل قند خون است. افرادی که برای کنترل دیابت خود از قرص استفاده می‌کنند، اگر علائم افت قند خون را در طول روز داشتند باید فورا روزه خود را باطل کنند.

بیماران دیابتی که روزه می‌گیرند باید با تنظیم داروهای مصرفی خود زیر نظر پزشک، رژیم غذایی مخصوص خود را در وعده‌های افطار و سحر رعایت نمایند.

روزه برای چه کسانی مفید است

خوردن زولبیا و بامیه

بیماران دیابتی باید در مصرف خوراکی‌های شیرین که در ماه رمضان مرسوم است دقت کنند. مواد غذایی را به مقدار و میزان توصیه‌شده توسط پزشک تغذیه مصرف کنند. همچنین به این افراد توصیه می‌شود که قند خون خود را قبل از سحر و بعد از افطار کنترل کنند.

روزه گرفتن افراد دیابتی مجاز است؟

میزان قند خون غیرمجاز

متخصصین اظهار کردند، اگر قند خون قبل از سحری بالاتر از ۳۵۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر باشد روزه‌داری توصیه نمی‌شود و بهتر است روزه نگیرند.

در این موارد روزه ممنوع

  • در‌صورتی‌که برای کنترل دیابت قرص مصرف می‌شود و لازم است قرص در طول روز نیز برای کنترل قند خون مصرف شود.
  • اگر انسولین تزریق می‌شود و در طول روز نیز باید تزریق داشته باشید.
  • زمانی‌که عوارض دیابت نمایان‌شده باشد، یعنی عوارض کلیوی، چشم‌ها و غیره

بهتر است در جهت ممانعت از توسعه عوارض روزه نگیرید و با پزشک خود مشورت کنید.

روش روزه گرفتن افراد دیابتی

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب شوکه کننده‌ترین خواص گوجه‌فرنگی چیست؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

موارد تغذیه‌ای که در دوران قاعدگی که باید بدانید!

اگر در طول دوران پریود دچار اسهال یا اختلال در عملکرد روده‌ها شده‌اید، مصرف موز به برطرف‌ش…