چرا خطر حمله قلبی در اولین روز کاری هفته بالا است؟

۴
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
گروهی از محققان از مسئله‌ای به نام «ملال صبح شنبه» یاد می‌کنند که شکلی از غم، اندوه و افسردگی همراه با استرس است که در صبح روز شنبه به اوج خودش می‌رسد.
افزایش احتمال سکته قلبی

رفتن به سرکار بعد از یکی دو روز تعطیلی و شروع یک هفته کاری طولانی به اندازه کافی شنبه را به روز ناخوشایندی تبدیل کرده است. اما این تمام ماجرا نیست و همه احساسات ناخوشایند ما به صبح روز شنبه به همین‌جا ختم نمی‌شود. این احساس بد و تمام تنش‌ها و نگرانی‌های اولین روز کاری هفته، باعث افزایش احتمال سکته قلبی در روز شنبه می‌شود. با مجله دلتا همراه باشید.

صبح شنبه برای خیلی‌ها دلپذیر نیست. استرس شغلی یکی از مهم‌ترین مسائل دنیای امروز ما است. نارضایتی و خستگی از شغل مشکلی است که بسیاری از مردم دنیا با آن درگیر هستند. با این اوصاف عجیب نیست که صبح روز اول هفته برای بسیاری از افراد استرس‌زا و نامطلوب باشد.

پر استرس‌ترین روز هفته

دانشمندان با بررسی اطلاعات افرادی که دچار حمله قلبی شده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که میزان وقوع حمله‌های قلبی در طول هفته الگوی خاصی دارد. آن‌ها متوجه شده‌اند که تعداد حمله‌های قلبی که اتفاق می‌افتد در پایان هفته بسیار کم است، سپس تعداد این حمله‌ها در اولین روز کاری یعنی شنبه، به صورت معناداری زیاد می‌شود و دوباره در روز جمعه به پایین‌ترین میزان خود می‌رسد. تحقیقات بر روی گروه گسترده‌ای از مردم این ادعا را تایید می‌کند. آخرین بررسی‌ها نشان داد که احتمال حمله قلبی در روز اول هفته برای مردان ۲۰ درصد و برای زنان ۱۵ درصد بالاتر می‌رود. اما چرا مردم در اولین روز هفته دچار این مشکل مرگبار می‌شوند؟

دلیل افزایش احتمال سکته قلبی

علتی به نام آدرنالین

احتمال وقوع حمله قلبی در روز شنبه، ۲۰ درصد بیشتر از باقی روز‌های هفته است و اکثر این حمله‌ها بین ساعت ۴ تا ۱۰ صبح روز شنبه اتفاق می‌افتد. این یعنی دقیقا زمانی که افراد به شروع اولین روز کاری هفته نزدیک می‌شوند یا حتی در محل کار خود حضور دارند. دانشمندان می‌گویند که در بدن افراد شاغل، ترشح هورمون‌های استرس‌آور مانند کورتیزول و آدرنالین، که باعث افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب می‌شود، در روز شنبه افزایش پیدا می‌کند. با این حساب می‌توانیم شنبه را پر استرس‌ترین روز هفته محسوب کنیم. اما این همه ماجرا نیست. همین که پس از یک آخر هفته آرام، می‌خواهید به سراغ کار بروید، کاملا استرس‌آور است.

مشکلی برای تمام عمر

دانشمندان با بررسی میزان حمله‌های قلبی در سنین مختلف متوجه شدند که بیشتر بازنشستگان هم در روز شنبه دچار این مشکل می‌شوند. در حالی که بازنشستگان لازم نیست استرس سرکار رفتن داشته باشند، چرا باز هم نحسی شنبه به سراغ آن‌ها می‌آید؟ واقعیت این است که بدن روز‌های کاری و استرس‌زا را پس از مدت‌ها کار، به یاد می‌آورد و پس از کنارگذاشتن کار یا بازنشستگی، بدن شما همچنان شنبه‌ها را روز پرمشغله‌ای حساب می‌کند و میزان ترشح آدرنالین در این روز از سایر روز‌های بیشتر است. در نتیجه حتی در آن دوران نیز از خطر حمله قلبی دور نخواهید شد.

افزایش احتمال سکته قلبی چیست

فرار از شنبه‌های استرس‌آور

برای کاهش خطر حمله قلبی در اولین روز کاری هفته، بعد از ظهر جمعه استراحت کنید و تمرین آرامش داشته باشید. سعی کنید زودتر بخوابید تا صبح شنبه سرحال‌تر باشید و خواب آلوده نباشید. سرخودتان را در روز شنبه شلوغ نکنید و جلسات سنگین کاری را به روز دیگری موکول کنید. در روز شنبه ورزش‌های سنگین انجام ندهید. صبح شنبه از تخت‌خواب به آرامی و خونسردی بلند شوید و قبل از بیرون آمدن از تخت، پاهایتان و بدنتان را کش دهید. اگر دچار مشکل فشار خون هستید حتما صبح شنبه فشار خون خود را بررسی کنید و در صورت بالا بردن فشار خون اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

شنبه های استرسی

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب درمان نفخ شکم با چند خوراکی خوشمزه را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فوایدی از سیب که هرگز درباره‌ آن‌ها نشنیده‌اید!

محبوب‌ترین میوه‌ها در میان دوست داران سلامت سیب است. در ادامه قصد داریم به تعدادی از مهم ت…