چهارمین دز واکسن را بزنیم یا نه؟

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چهارمین دز واکسن کووید احتمالا برای بیشتر افراد ضروری نباشد.
دز چهارم واکسن کرونا

گروهی از متخصصان دریافتند: تزریق چهارمین دز واکسن کووید-۱۹ یا همان “دز یادآور دوم” ممکن است برای بیشتر افراد ضروری نباشد. زیرا مصونیت قابل‌توجهی اضافه نمی‌کند. با مجله دلتا همراه شوید تا اطلاعات بیشتری درمورد دز چهارم واکسن کرونا به‌دست آورید.

در این بررسی متخصصان، افرادی را که دز یادآور دوم تزریق کرده بودند با افرادی که به تزریق آن اقدام نکرده بودند، مورد مقایسه قرار دادند.

با تداوم همه‌گیری کووید-۱۹، متخصصان در دنیا تلاش کرده‌اند تا به واکسن‌هایی برای جلوگیری از بیمار شدن افراد و روش‌های درمانی برای کمک به مبتلایان دست پیدا کنند. در نتیجه، واکسن‌هایی در چندین شرکت دارویی ساخته شد که ثابت کرد از بروز عفونت‌های شدید جلوگیری می‌کند. سپس مشخص شد تزریق دُزهای یادآور واکسن از همان واکسن اولیه پس از کاهش واکنش ایمنی بدن به واکسن، دوباره می‌تواند مصونیت ایجاد کند.

از آن زمان، بسیاری از مردم به این موضوع فکر کردند که آیا به تزریق دز چهارم یا یادآور دوم نیاز است زیرا مصونیت ناشی از تزریق اولین دز یادآور باگذشت زمان از بین می‌رود. به همین دلیل متخصصان بررسی‌هایی را برای پاسخ به این پرسش آغاز کردند.

نتیجه تحقیقات اثربخشی دز یادآور دوم

متخصصان برای تعیین اثربخشی دز یادآور دوم، از ۱۰۰۰ نفر که به‌طور کامل در برابر کروناویروس واکسینه شده بودند و دز یادآور واکسن دریافت کرده بودند، درخواست کردند در مطالعه شرکت کنند. ۲۷۴ نفر از آنان دز یادآور دوم را دریافت کردند و مابقی به‌عنوان گروه کنترل تحت بررسی قرار گرفتند. سپس سطح آنتی‌بادی همه افراد مورد سنجش قرار گرفت.

به گزارش مدیکال اکسپرس، آن‌ها دریافتند: در حالی که دومین دز یادآور سطح مصونیت را به میزان اندکی افزایش می‌دهد اما حداقل در حال حاضر به‌اندازه‌ای نیست که توجیه‌کننده لزوم تزریق دز چهارم باشد. همچنین دومین دُز یادآور سلول‌های T (گروهی از سلول‌های سیستم ایمنی برای مقابله با عوامل بیماری‌زا) را فعال نمی‌کند.

دز یادآور دوم را چه کسانی بهتر است بزنند؟

متخصصان تاکید دارند که افراد سالخورده یا گروه‌های حساس که به دلایل مختلف، ضعف سیستم ایمنی دارند در صورتی که برایشان مقدور هست بهتر است که دومین دز یادآور را نیز تزریق کنند. زیرا همان اندک افزایش سطح ایمنی ناشی از واکسیناسیون دز چهارم نیز برای این افراد سودمند است.

دز چهارم واکسن کرونا دز یادآور

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب بوی بد دهان، علت و راه‌حلی برای آن! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • مواد غذایی مفید برای گرد و غبار

  وقت گرد و غبار چه بخوریم؛ چه نخوریم؟

  ذرات گرد و غبار می‌توانند علاوه بر تحریک زایی، آلرژی‌زا‌ نیز باشند. با مجله دلتا همراه شوی…
 • فیستول چیست

  فیستول چیست؟

  در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…
 • غذاهایی فشار خون را پایین می آورند

  غذاهایی که فشار خون را پایین می‌آورند

  برای درمان فشار خون باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. مجله دلتا در این مطلب به شما می‌گوید…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

وقت گرد و غبار چه بخوریم؛ چه نخوریم؟

ذرات گرد و غبار می‌توانند علاوه بر تحریک زایی، آلرژی‌زا‌ نیز باشند. با مجله دلتا همراه شوی…