دانستنی‌های جالب و خواندنی در مورد مریخ

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سیاره مریخ نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است.
حقایقی شگفت انگیز درباره مریخ

مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طولانی‌تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. سیاره سرخ همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، طوفان و فصل دارد. در زیر حقایقی شگفت انگیز درباره مریخ را با هم مرور می‌کنیم. با مجله دلتا همراه باشید.

حقایقی شگفت انگیز درباره مریخ

۱- شما روی مریخ احساس سبکی خواهید کرد!

اگر بشر روی مریخ پای بگذارد احساس سبکی زیادی خواهد کرد. سیاره سرخ از زمین کوچک‌تر است و جاذبه سطحی کمتری نسبت به زمین، جایی که آن را خانه می‌نامیم دارد. شما روی سطح مریخ به میزان ۶۲٫۵ درصد جاذبه کمتری را نسبت به مقداری که در زمین به آن عادت دارید، تجربه خواهید کرد. بنابراین اگر شما روی زمین ۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشید، روی مریخ فقط ۱۹ کیلوگرم وزن خواهید داشت.

۲- مریخ بلندترین کوه‌ها را در بین سیارات منظومه شمسی داراست!

کوه المپوس واقع در مریخ که از آتشفشان‌های سپری نیز تشکیل شده، تقریبا ارتفاعی به اندازه  سه برابر کوه اورست دارد. این کوه نزدیک به ۲۲ کیلومتر ارتفاع و قطری در حدود ۶۰۰ کیلومتر دارد. این مساحت تقریبا به اندازه مساحت مرکزی فرانسه است. البته دانشمندان بر این عقیده‌اند که ممکن است این آتشفشان هنوز هم فعال باشد.

۳- چه کسی مریخ را کشف کرد؟

از آنجا که دیدن مریخ با چشم غیر مسلح برای هزاران سال امکان‌پذیر بوده، تقریبا ناممکن است که بگوییم چه کسی اولین کاشف مریخ بوده است. در سال ۱۶۰۹ گالیله اخترشناس ایتالیایی مریخ را با یک تلسکوپ اولیه رویت کرد تا عنوان پدر مشاهدات نجومی را به خود اختصاص دهد. اخترشناس آلمانی کریستین هایگنز با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته در سال ۱۶۵۹ تصویری از مریخ را ترسیم کرد.

۴- نزدیکی مریخ به زمین

در سال ۲۰۰۳ مریخ به نزدیک‌ترین فاصله خود از زمین در ۶۰۰۰۰ سال اخیر رسید که این فاصله برابر ۵۵٫۷ میلیون کیلومتر بوده است. مطابق گزارش ناسا مریخ تا سال ۲۲۸۷ نیز به فاصله‌ای کمتر از این مقدار با زمین نخواهد رسید.
حقایقی درباره مریخ

۵- عصر یخبندان

عکس‌های راداری به ما نشان می‌دهند که مریخ یک دوره یخبندان را پشت سر گذاشته، دوره‌ای که ۴۰۰ هزار سال پیش به پایان رسیده است.

۶- نشانه‌های حیات

در سال ۲۰۱۴ مریخ نورد کنجکاوی مقادیر اندکی از گاز متان در مریخ پیدا کرد. در همان روزها دانشمندان ناسا بیان کردند که: این نمی‌تواند نشانی از حیات و یا حضور اتفاقی گاز متان در جو مریخ محسوب شود اما می‌تواند به عنوان نشانه‌هایی از حیات در گذشته‌های بسیار دور این سیاره قلمداد گردد.

۷- بشر در مریخ

ناسا برنامه دارد که تا سال ۲۰۳۰ یک ایستگاه مستقل از زمین در مریخ بنا کند. ناسا می‌گوید: به مانند برنامه آپولو، در این سفر ما کلیه نیازمندی‌های نوع بشر را به همراه خواهیم داشت اما این بار بر خلاف آپولو ما برای ماندن می‌رویم. در دهه‌های پیش رو ناسا قدم‌هایی را در جهت تاسیس یک ایستگاه انسانی در جایی فراتر از زمین خواهد برداشت.حقایقی درباره مریخ
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی، مطلب راز‌های عجیبی که در کره ماه پنهان شده‌ است را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این موجودات نامیرا رویای بشر را زندگی می‌کنند

در جهان موجوداتی وجود دارند که هیچوقت نمی‌میرند و موجودات دیگری که فرآیند پیری و مرگ در آن…