معرف زن و مرد در رابطه نامشروع هم مجازات دارد

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جرم قوادی به معنای رساندن زن و مرد به هم، به منظور ارتکاب عمل منافی عفت است که برای آن در قانون مجازات اسلامی مجازات سنگینی در نظر گرفته شده است.
مجازات معرف رابطه نامشروع

جرم قوادی یکی از جرائم مستوجب حد است. به این معنا که مجازات و میزان و نحوه آن در شرع تعیین شده و به قانون راه یافته است. پس هر جرمی که در شرع مجازات آن تعیین شده باشد، به آن حد می‌گویند. مثل حد زنا، حد لواط، حد قذف، حد شرب خمر، حد سرقت، حد قوادی و غیره. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات معرف رابطه نامشروع می‌پردازیم.

قوادی در قانون مجازات اسلامی

مطابق آنچه که در قانون مجازات اسلامی در بخش حدود و ماده ۲۴۲ بیان شده است، قوادی عبارت است از این که کسی دو یا چند نفر را برای زنا یا لواط به هم برساند. پس قوادی یعنی واسطه‌گری بین دو یا چند نفر برای عمل زنا یا لواط، حال چه پولی برای این کار دریافت کند چه دریافت نکند.

زنا چیست؟

زنا یعنی رابطه جنسی بین مرد و زن که رابطه ازدواج بین آن‌ها وجود ندارد و اینکه می‌دانند محرم نیستند.

معرف در رابطه نامشروع

چه اعمالی قوادی است؟

این که فرد واسطه افراد شود برای زنا یا لواط چیزی بالاتر از رابطه نامشروع است. یعنی اگر فرد واسطه بشود برای اعمال نامشروع بدون زنا این جرم در مورد وی محقق نمی‌شود. اعمال نامشروع یعنی در آن رابطه جنسی وجود ندارد.

مجازات قوادی در قانون چیست؟

  • این حد اگر برای بار اول باشد ۷۵ ضربه شلاق است. در صورت تکرار شدن برای بار دوم ۷۵ ضربه شلاق به اضافه یک سال تبعید مجازات فرد خواهد شد. قانون برای انواع جرایم مجازات‌هایی در نظر گرفته است، اگر به مباحث قانون مجازات علاقه دارید به مطلب آیا کشتن زن خیانتکار مجازات دارد؟ مراجعه کنید.
  • حال اگر قوادی منجر به انجام زنا بین آن افراد نشود ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق و حبس ۶ ماه تا ۲ سال مجازات خواهد بود.
  • همچنین اگر قواد دو یا چند نفر نابالغ را برای زنا یا لواط به هم برساند حکم وی ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق به اضافه حبس ۶ ماه تا ۲ سال خواهد بود.

رابطه نامشروع

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب آیا خطاب کردن افراد با نام حیوانات جرم است؟  را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در خانه ژل حالت‌دهنده ابرو بسازید

ساختن ژل ابرو در خانه به شما کمک می‌کند همیشه ابروهای مرتبی داشته باشید. ژل ابرو برای زیبا…