آیا کشتن زن خیانتکار مجازات دارد؟

۲۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قتل در فراش قتلی است که به هنگام مشاهده زنا توسط شوهر به وقوع می‌پیوندد.
مجازات کشتن زن خیانتکار

در میان قتل‌های خانوادگی از قتل زن توسط شوهر به عنوان بیشترین آمار موجود نام می‌برند. این مسئله صرفا به جوامع اسلامی مربوط نبوده و در بسیاری از کشورهای غیراسلامی نیز رخ می‌دهد. حال سوال این است که علت وقوع چنین جرمی و همچنین مجازات قتل زن توسط شوهر چیست؟ در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات کشتن زن خیانتکار می‌پردازیم.

مجازات قتل زن توسط شوهر چیست؟

مجازات قصاص برای قتل عمد صرفا در خصوص مجازات پدر در قتل فرزند حذف می‌گردد و در سایر موارد قتل، مجازات آن اعدام است.

بنابراین اگر مردی زن خود را به قتل برساند و این قتل نیز طبق شواهد به عنوان قتل عمد شناخته شود مشمول قصاص یا پرداخت دیه است.

اما قانون مجازات اسلامی به تبعیت از فقه تعیین نموده است. مرد در یک صورت از مجازات قصاص رهایی می‌یابد و حتی نیازی به پرداخت دیه ندارد. قانون مجازات برای جرایم بسیاری مجازات در نظر گرفته است اگر به مطالب مجازات‌ها علاقه دارید به شوخی کردن هم مجازات دارد مراجعه کنید.

اگر مردی بعد از قتل همسر خود ادعا کند که همسر خود را در حال زنا با مرد بیگانه دیده است در حالی که در تمکین وی بوده و ناشزه نباشد و شواهد نیز مهر تاییدی بر ادعاهای مرد باشد، مجازات قصاص و دیه از او ساقط می‌شود. شواهد مختلفی در این زمینه وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به وضعیت زن و مرد در حالت قتل یا گزارشات پزشکی قانونی اشاره کرد.

نکته‌ای که در خصوص مجازات قتل زن توسط شوهر وجود دارد این است که مرد باید حتما زن را بدون اکراه و اجبار در حال زنا با مرد بیگانه ببیند. اگر آن دو در حال زنا نباشند (به عنوان مثال صرفا در حالت معاشقه یا هم آغوشی باشند) مرد نباید به قتل زن اقدام نماید. درغیراین‌صورت مشمول مجازات قصاص و دیه می‌گردد. بنابراین مجازات قتل زن توسط شوهر باتوجه به وضعیت زن در زمان قتل متفاوت است.

مجازات کشتن زن

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب در این شرایط ازدواج دوم مرد جرم است را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

با انواع کلاهبرداری‌های پیامکی آشنا شوید

کلاهبرداری پیامکی یکی از انواع کلاهبرداری‌ها است. طبق قانون «هرکسی از راه حیله و تقلب و اع…