این افراد هرگز خیار نخورند!

۲۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خیار یکی از میوه‌های چهارفصل است که مصرف آن علاوه بر فواید درمانی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در برخی افراد شود.
موارد منع مصرف خیار

خیار یکی از میوه‌های چهارفصل است که به انواع خیار سبز، چنبر، شنگ و سفید تقسیم‌بندی می‌شود. تقریبا حدود شش هزار سالی است که انسان خیار را می‌شناسد. امروز در مجله دلتا موارد منع مصرف خیار را به شما خواهیم گفت.

خیار دارای خواص فراوانی است اما برخی با تفکرات اشتباه وجود این میوه خوشمزه را از لیست برنامه غذایی خود حذف کرده‌اند. جالب است بدانید، افرادی که دچار عطش فراوان می‌شوند یا مشکلات کلیوی به‌خصوص سنگه کلیه یا یبوست دارند، بهتر است در طول روز از خیار استفاده کنند.

متخصصان توصیه می‌کنند افراد در اواخر شب به علت تشدید ادرار از مصرف آن پرهیز کنند. ۹۵ درصد خیار را آب تشکیل می‌دهد به همین علت مصرف آن برای رفع تشنگی تاثیر دارد. پوست خیار حاوی مقدار زیادی ویتامین C است و مصرف جوشانده آن به‌صورت متوالی و سه روز پشت‌هم برای یرقان داروی موثری خواهد بود.

کدام افراد باید مصرف خیار را کم کنند؟

  • یکی از موارد منع مصرف خیار افراد مبتلا به اسهال و کودکان هستند که باید کمتر از خیار استفاده کنند.
  • به یاد داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان نباید از خیاری که تازه نیست استفاده کنید؛ چراکه به علت دیرهضم بودن باعث درد و ورم در نواحی گوارشی شما خواهد شد و در معده‌هایی که با مشکلات گوارشی همراه است حتما باید آن را همراه عسل یا مویز مصرف کرد.
  • متخصصان تغذیه و رژیم‌درمانی عقیده دارند که مصرف بیش‌ازحد خیار باعث پیشگیری از جذب ویتامین C خواهد شد.
  • کسانی که به علت مصرف خیار، معده آن‌ها نفخ می‌کند بهتر است که در کنار خیار از نمک استفاده کنند.
  • ازآنجایی‌که خیار دارای طبع سرد است؛ بنابراین مصرف آن برای کودکان نباید بیش‌ازحد باشد.

فواید درمانی خیار

حلقه‌حلقه کردن خیار و قرار دادن آن روی پوست باعث از بین رفتن چین‌وچروک‌های صورت خواهد شد اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از پوست چرب خود رنج می‌برید، خیار را بجوشانید و با استفاده از آب جوشیده خیار صورت خود را بشویید.

متخصصان پوست مدعی هستند که پماد خیار برای جلوگیری از خارش، رفع گزش زنبور، سوختگی‌های سطحی و تحریکات جلدی پوست بسیار حائز اهمیت است. مبتلایان به آفتاب‌سوختگی ضماد خیار را روی پوست خود قرار دهند و با روغن‌زیتون آن را چرب کنند تا از این معضل نجات پیدا کنند.

تخم خیار آرامش‌بخش، خواب‌آور، ضد کرم، تصفیه‌کننده خون، زرداب آور، حل‌کننده اورات‌ها، اسید اوریک و جلا دهنده است. همچنین مصرف عصاره آن برای بهبود اختلالات دستگاه گوارش، بهبود مسمومیت و رفع حالت تهوع معجزه می‌کند.

مصرف خیار قبل از غذا به هضم بهتر آن کمک می‌کند. متخصصان تغذیه مصرف سبزیجات را به بانوان شیرده توصیه می‌کنند، اما باید مراقب بود که این سبزیجات به‌خصوص خیار باعث نفخ و درد‌های گوارشی کودکان نشود.

منع مصرف خیار

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب گل قاصدک، معجزه پاکسازی کبد و کلیه‌ها را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

پروتئین آب پنیر با خواصی معجزه‌آسا در سلامتی

در سال‌های اخیر آب‌پنیر و پروتئین‌های موجود در آن توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. در ای…