معاملات ملکی خود را با این شرایط تضمین کنید

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در اجرای معاملاتی که افراد منعقد می‌کنند هر دو طرف باید نسبت به انجام تعهد طرف مقابل اطمينان حاصل کند. از اين رو در قراردادها هميشه مواردی بابت تضمين قيد می‌‎شود.
تضمین کردن معاملات ملکی

قراردادهایی که در بنگاه‌های معاملاتی یا بیرون از آن‌جا تحت عنوان بیع‌نامه یا قولنامه تنظیم می‌شود، سندی عادی است. به همین دلیل خریدار و فروشنده باید در تنظیم آن نهایت دقت را داشته باشند تا بعدها دچار مشکل نشوند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع تضمین کردن معاملات ملکی می‌پردازیم.

در وثیقه یا در رهن و توقیف بودن ملک

هنگام خرید یک ملک خریدار باید مشخصات ملک را، با آنچه در سند قید شده است مطابقت دهد. همچنین مشخص شود که ملک در وثیقه، رهن یا در توقیف نباشد.

احراز سمت

هرگاه فروشنده‌ای که قولنامه را امضا می‌کند مالک نباشد، بلکه وکیل یا ولی یا قیم مالک باشد، خریدار باید مدارک وجود این سمت‌ها را بررسی و احراز کند. همچنین باید ببیند آیا وکیل در وکالت‌نامه خود حق فروش و گرفتن مبلغ معامله را دارد یا ندارد.

گواهی انحصار وراثت

اگر مورد معامله ملک موروثی است و از طریق ارث به فروشنده رسیده است، خریدار باید گواهی انحصار وراثت را ببیند. همچنین فتوکپی برابر اصل آن را نیز از فروشنده بگیرد و تسویه حساب مالیات بر ارث را نیز ملاحظه کند.

خریدار تا زمانی‌که مورد معامله را تحویل نگرفته یا اینکه مورد معامله با سند رسمی به نام او نشده است، باید از پرداخت تمام مبلغ مورد معامله خودداری کند.

فروشنده نیز باید مورد معامله را قبل از دریافت تمام مبلغ به خریدار تحویل ندهد. حتما در خصوص پرداخت مابقی مبلغ از طرف خریدار، زمان تعیین کرده و این نکته را متذکر شود که در صورت عدم پرداخت در تاریخ مقرر، فروشنده می‌‎تواند معامله را فسخ و برهم بزند.

استفاده از چک

همیشه تلاش خریدار بر این است که تمام پرداختی‌‎ها را به وسیله چک تضمینی انجام دهد. تا اگر فروشنده منکر دریافت وجه شد، وسیله‌ای برای اثبات پرداخت خود داشته باشد.

اگر فروشنده مبلغ معامله را از طریق چک دریافت ‌کند، در صورت برگشت خوردن چک، تنها می‌توان وجه چک را مطالبه کرد. دراین‌صورت نمی‌توان معامله را برهم زد. مگر این‎که دو طرف ضمن قرارداد بر این مورد توافق کرده باشند.

تضمین معاملات ملکی

توان مالی خریدار

لازم است از توان مالی خریدار برای پرداخت مبلغ معامله اطمینان حاصل شود. و شرط‌هایی در قولنامه آورده شود که در صورت عدم پرداخت قیمت یا ناتوانی از پرداخت، برای فروشنده حق برهم زدن معامله وجود داشته باشد.

امضای مالکان

اگر مالکان متعدد باشند، حتما باید زیر قولنامه را همه مالکان امضا کنند. مگر این‎که به یک نفر وکالت در فروش بدهند که دراین‌صورت وکیل از طرف همه مالکان قولنامه را امضا می‌کند

الزام به تنظیم سند

اگر هر یک از دو طرف معامله از حضور در دفترخانه اسناد رسمی و انتقال سند مورد معامله خودداری کنند.

معاملات ملکی

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب کلاهبرداری در اجاره ملک را جدی بگیرید  را مطالعه کنید.

۶ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱ بهمن ۱۴۰۰ در ۷:۴۲ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۴ دی ۱۴۰۰ در ۳:۱۶ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۰ دی ۱۴۰۰ در ۲:۰۴ ب٫ظ

  من ی معامله ملکی انجام دادم کلی ضرر کردم میشه وکیل معرفی کنید واسه پیگیری پروندم؟

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۲ دی ۱۴۰۰ در ۱۲:۰۱ ب٫ظ

   بله مجله دلتا وکلای بسیار مجرب را برای مشکلات شما معرفی می‌کند

   پاسخ

 4. ناشناس

  ۱۸ دی ۱۴۰۰ در ۹:۳۶ ق٫ظ

 5. ناشناس

  ۱۵ دی ۱۴۰۰ در ۹:۲۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …