کارهایی که اگر در ازدواج انجام دهید، مجازات می‌شوید

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ازدواج امر مقدسی است منتها ممکن است در زمان ازدواج جرایمی صورت بگیرد که در مورد آن‌ها توضیح خواهیم‌ داد.
جرایمی در فرایند ازدواج

هر کس در محیط خانواده دارای تکالیفی است که باید آن‌ها را به انجام برساند. ترک این تکالیف ممکن است پیامدهای مختلفی مثل توبیخ در محیط خانواده تا نتایج سنگینی مثل مجازات داشته باشد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع جرایمی در فرایند ازدواج می‌پردازیم.

ازدواج را باید ثبت قانونی کنید

شاید اولین قدم‌ برای تشکیل یک زندگی قانونی ثبت آن است. ثبت ازدواج یکی از بایدهایی است که در نوع خود اهمیت ویژه دارد. در واقع برای آن‌که امکان نظارت بر روابط خانوادگی وجود داشته باشد، ثبت وقایعی مانند طلاق و ازدواج لازم است.

در قانون، ثبت ازدواج دائم، طلاق و رجوع لازم است. اگر مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی اقدام به ازدواج دائم، طلاق و رجوع کند به مجازات حبس تعزیری تا یک سال محکوم می‌شود.

حواستان باشد در ازدواج فریب نخورید

بسیار شنیده‌ایم که کسی برای اینکه فرد مورد علاقه خود را به ازدواج ترغیب کند، به امور غیر واقعی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن وانمود می‌کند.

فرقی نمی‌کند این عمل از سوی مرد باشد یا از سوی زن، به هر حال جرم است و مرتکب به حبس تعزیری از ۶ ماه تا دو سال محکوم می‌شود.

جرم در ازدواج

 

اگر نفقه نپردازید مجرم هستید

نفقه زن برعهده شوهر است و هیچ بهانه‌ای نمی‌تواند وی را از انجام این تکلیف معاف کند. ترک انفاق، به زن امکان می‌دهد که از دادگاه اجبار شوهر خود را به پرداخت نفقه بخواهد و اگر باز هم شوهر نفقه را پرداخت نکرد، درخواست طلاق کند.

برای آن‌که پرداخت نکردن نفقه جرم باشد، باید شوهر با وجود داشتن توان مالی، از پرداختن نفقه خودداری کند.

ازدواج با دختر نابالغ

یکی از جرایم در ازدواج که برای آن مجازات‌هایی پیش بینی شده است، مجازات مردی است که با دختری که به بلوغ نرسیده بر خلاف مقررات ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی و تبصره ذیل آن ازدواج کرده است. چنین کسی به حبس تعزیری از ۶ ماه تا دو سال محکوم می‌شود.

ازدواج بدون توجه به موانع

در صورت وجود برخی موانع، امکان ازدواج از بین می‌رود. شوهر داشتن زن و در عده بودن وی، از جمله این شرایط است.

در صورتی‌که زن و مردی با وجود این موانع ازدواج کنند مرتکب جرم شده‌اند. البته باید توجه داشت درصورتی‌که این ازدواج منتهی به نزدیکی شود، مجازات سنگین زنا در انتظار آن‌ها خواهد بود.

فرایند ازدواج

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب در چه شرایطی می‌توان نفقه را قسط‌بندی کرد را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق از طرف دختر باکره چه شرایطی دارد؟

بسیاری از افرادی که در دوران عقد هستند در مورد طلاق دختر باکره سوال می‌پرسند. در عرف زمانی…