مواد غذایی مفید و مضر برای سنگ کلیه

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اکثر سنگ‌ها به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی شکل می‌گیرند. عوامل خطر شامل کلسیم بالای ادرار، چاقی و کم‌تحرکی، غذاهای خاص، برخی داروها، مکمل‌های کلسیم، بیماری نقرس و نوشیدن مایعات ناکافی است.
پیشگیری و درمان سنگ کلیه

یکی از وظایف کلیه‌ها خارج کردن اوره و مواد معدنی اضافی از خون است. بدن انسان معمولا این مواد را از طریق ادرار دفع می‌کند. در برخی موارد تجمع بیش‌ازحد املاح در کلیه‌ها می‌تواند منجر به تشکیل سنگ‌هایی به شکل کریستال شود. همراه مجله دلتا باشید تا با مواد غذایی مفید برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه آشنا شوید.

مواد غذایی مفید برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه

نوشیدن مایعات

بهترین کار برای سرعت بخشیدن به روند دفع سنگ کلیه نوشیدن آب زیاد است. مایعات زیاد ادرار را افزایش می‌دهند و به حرکت سنگ در مسیر خروجی کمک می‌کنند.

مواد غذایی دارای سیترات

مرکبات هم، به علت دارا بودن سیترات،‌ می‌توانند از شکل‌گیری سنگ‌های کلیه جلوگیری کنند و یک راه‌کار ساده، موثر و درعین‌حال ارزان‌قیمت برای درمان سنگ کلیه و کاهش درد ناشی از آن، مصرف آب مرکبات به‌ویژه‌ آب‌لیمو است. برگ توت‌فرنگی، خربزه، طالبی، روغن بادام، لوبیا، چای ریحان، و انار ازجمله دیگر مواد غذایی مفید برای دفع سنگ کلیه هستند.

دمنوش‌های ادرارآور

دراین‌بین، گیاهان مدر (ادرارآور) فقط برای درمان سنگ‌های کوچک کاربرد دارند و در صورت استفاده در مورد سنگ‌های بزرگ، باعث جابه‌جایی سنگ می‌شوند و مشکلات بیشتری را به وجود می‌آورند.

استفاده از برگ مو می‌تواند به درمان سنگ‌های کوچک کمک کند و باعث خارج شدن سنگ از طریق مثانه شود.

استفاده از ماءالشعیر بدون طعم دهنده

نوشیدن ماءالشعیر یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌تواند به دفع سنگ‌های کوچک کمک کند. ماءالشعیر از جوانه‌ جو تهیه می‌شود. به جوانه‌ جو مالت می‌گویند که به دلیل عملکرد آنزیم‌های مختلف موجود در جو، مواد مغذی بسیاری در آن تشکیل می‌یابند.

مواد غذایی مضر برای سنگ کلیه

مواد غذایی دارای اگزالات

یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد سنگ کلیه بالا بودن اگزالات در ادرار است. اگزالات بیشتر در چای، شکلات کاکائویی، قهوه، کره‌ بادام‌زمینی، اسفناج، ریواس و سبزیجات برگ‌سبز وجود دارد.

لبنیات

مصرف لبنیات به‌ویژه شیر هم می‌تواند باعث ایجاد رسوب کلسیم در کلیه شود. به همین دلیل، باید این گروه از مواد غذایی را همراه با مصلح آن استفاده کرد. نوشیدن شیر به همراه دارچین می‌تواند برای این منظور مفید باشد. همچنین اضافه کردن عسل به شیر می‌تواند به هضم بهتر آن کمک کند و مانع از رسوب کلسیم در کلیه و سنگ کلیه شود.

آرد بدون سبوس

همچنین مواد غذایی‌ای مانند ماکارونی بدون سبوس و نان‌هایی که از آرد سفید درست می‌شوند و فاقد سبوس هستند، می‌تواند باعث به وجود آمدن سنگ کلیه شود. این مواد باعث رشد و زیادشدن میکروب‌های بد داخل روده می‌شوند و سموم این میکروب‌ها تولید سنگ صفرا و کلیه می‌کند.

شکلات و قهوه

استفاده نکردن از خوراکی‌های خوش‌طعمی مثل انواع شکلات‌های خارجی یا قهوه سخت به نظر می‌رسد. پس برای وسوسه نشدن باید برای مدتی به‌طورکلی خرید شکلات یا خوراکی‌های مضر دیگر را ترک کنید یا حداقل از شکلات‌های تلخ با درصد بالا به مقدار کم استفاده کنید.

همچنین افراد می‌توانند با کاهش مصرف مواد پروتئینی، کلسیم و نمک و درعین‌حال استفاده از مواد غذایی مفیدی که پیش‌تر نام‌برده شد، از تشکیل سنگ‌های جدید و بزرگ‌تر شدن سنگ‌های موجود جلوگیری کنند.

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب مهم‌ترین زنگ خطرهای پوکی استخوان را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

کمبود این ویتامین‌ها باعث سردرد می‌شود

کمبود هر ماده در بدن می‌تواند باعث سردرد شود. در این مطلب از مجله دلتا با ویتامین های موثر…