نشستن طولانی مدت چه بلایی سر بدن شما می‌آورد

۱۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ما هر روز بیش از 6 ساعت را در حالت نشسته سپری می‌کنیم و چاق شدن تنها نتیجه آن نیست.
خطرات نشستن طولانی

نشستن می‌تواند تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدتی بر سلامت و بدن داشته باشد و این فعالیت به ظاهر خوش خیم را به طور بالقوه کشنده می‌کند. ادامه مطلب در مجله دلتا را بخوانید تا با خطرات نشستن طولانی آشنا شوید.

خطرات نشستن طولانی

پاهای ضعیف ناشی از عوارض نشستن زیاد

در صورت عدم استفاده از پاهای خود آن‌ها را از دست می‌دهید! با نشستن در تمام طول روز شما به عضلات قدرتمند پایین تنه خود دیگر وابسته نیستید تا بتواند شما را سرپا نگه دارد. این منجر به بروز آتروفی عضلانی می‌شود که ضعیف شدن این ماهیچه‌ها است. برای ایجاد ثبات در بدن بدون عضلات ساق پا در معرض آسیب قرار می‌گیرید.

افزایش وزن

حرکت باعث آزادسازی مولکول‌هایی مانند لیپوپروتئین لیپاز توسط عضلات می‌شود که به پردازش چربی‌ها و قندهای مصرفی کمک می‌کند. بر‌اساس تحقیقات هنگامی که بیشتر روز خود را در حالت نشسته می‌گذرانید انتشار این مولکول‌ها کاهش می‌یابد و قسمت پشتی شما بیشتر در معرض پهن شدن قرار می‌گیرد.

کپل و کمر درد ناشی از طولانی نشستن

ران و کمر نیز مانند ماهیچه‌ها و عضلات ساق پا از نشستن رنج می‌برند. نشستن باعث می‌شود خم کننده‌های مفصل ران کوتاه شده و وضعیت نشسته نیز می‌تواند به کمر آسیب برساند به ویژه اگر وضعیت بدنی بدی دارید یا از صندلی ارگونومیک استفاده نمی‌کنید. همچنین وضعیت بد هنگام نشستن می‌تواند باعث فشرده شدن دیسک‌های ستون فقرات، انحطاط زودرس و در نتیجه بروز درد مزمن شود.

نشستن طولانی

خطر ابتلا به سرطان

مطالعات جدید نشان می‌دهد نشستن به مدت زیاد می‌تواند خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان ریه، رحم و روده بزرگ را افزایش دهد. البته دلایل این امر به طور کامل روشن و واضح نیست.

بیماری قلبی ناشی از بی‌تحرکی

نشستن طولانی مدت می‌تواند به قلب آسیب برساند و به طور بالقوه منجر به بروز بیماری‌های قلبی عروقی شود. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد مردانی که بیش از ۲۳ ساعت در هفته به تماشای تلویزیون می‌پردازند، ۶۴ درصد بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند تا مردانی که فقط ۱۱ ساعت تلویزیون تماشا می‌کردند. کارشناسان می‌گویند افرادی که بیشتر می‌نشینند ۱۴۷ درصد بیشتر در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دارند.

طولانی مدت

خطر ابتلا به دیابت

افرادی که زمان بیشتری را در حالت نشسته می‌گذرانند، ۱۱۲ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. در یک مطالعه معتبر که به بررسی اثرات تنها پنج روز استراحت در رختخواب پرداخت، محققان افزایش مقاومت نسبت به انسولین را که پیش ساز دیابت است مشاهده کردند.

مضررات نشستن

رگ‌های واریسی ناشی از نشستن طولانی مدت

نشستن به مدت طولانی می‌تواند باعث تجمع خون در پاها شود. این امر می‌تواند منجر به وریدهای واریسی یا وریدهای عنکبوتی شود که نسخه کوچک‌تر از وریدهای قبلی است. اگرچه به طور عمومی مضر نیستند، اما این رگ‌های متورم و قابل مشاهده می‌توانند ناخوشایند باشند. در موارد نادر حتی می‌توانند منجر به بروز شرایط جدی‌تری مانند لخته شدن خون شوند.

نشستن

پیشنهاد مطالعه: مطلب اثرات تکان دهنده هندزفری برسلامتی مغز و گوش را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

کمبود این ویتامین‌ها باعث سردرد می‌شود

کمبود هر ماده در بدن می‌تواند باعث سردرد شود. در این مطلب از مجله دلتا با ویتامین های موثر…