چند تصور غلط درباره ارث که باید بدانید

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از مشکلاتی که قانون با آن مواجه است و هر ساله پرونده‌های قضایی بسیار زیادی با این موضوع به مراجع قضایی وارد می‌شود بحث ارث است.
تصورات غلط درباره ارث

در مورد ارث باورهای غلط حقوقی بسیاری وجود دارد و همین باورها بر مشکلات به وجود آمده بیشتر دامن می‌زند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع تصورات غلط درباره ارث می‌پردازیم.

محروم کردن از ارث

از جمله تصورات غلط درباره ارث این جمله است که به هیچ عنوان ارزش قانونی ندارد و والدین نمی‌توانند فرزند خود را از ارث محروم کنند. تنها عمل قانونی که می‌توانند انجام دهند انتقال دادن اموال به شخص دیگر در زمان حیات است. هم‌چنین افراد در مورد وصیت بر اموال نیز نمی‌توانند بیش از یک‌سوم آن‌ها را وصیت کنند.

بعد از فوت والدین، خانواده درجه یک می‌توانند ارث به جا مانده را از فرزندان بگیرند

این موضوع در قانون جایگاهی ندارد و بعد از فوت، ارث در ابتدا به افرادی که با متوفی خویشاوندی نسبی (مانند فرزند) یا خویشاوندی سببی (مانند زن یاشوهر) دارند، تعلق می‌گیرد.

ارثیه از طرف مادر بین دختر و پسر یکسان است؟

ارثیه‌ای که از طرف مادر برای فرزندان باقی می‌ماند هیچ تفاوتی با قانون که بر ارثیه پدر حاکم است، ندارد. با توجه به ماده ۹۰۷ قانون مدنی در مورد ارث بردن فرزندان از مادر، اگر مادری فوت کند و ابوین او (پدر و مادر) نیز فوت کرده باشند و یک یا چند فرزند داشته باشد، چنان‌چه فقط یک فرزند داشته باشد چه پسر باشد چه دختر باشد تمام ارث مادر به او می‌رسد.

اما اگر اولاد متعددی داشته باشد که همه پسر باشند یا همه دختر، ارث مادر مساوی بین آن‌ها تقسیم می‌شود. اما اگر اولاد متعددی داشته باشد و بعضی از آن‌ها پسر و بعضی از آن‌ها دختر باشند پسر دو برابر دختر ارث می‌برد.

قانون ارث

بدهی‌ها و چک و سفته‌های والدین فوت شده را باید فرزند پرداخت کند

اگر پدر شما بدهی داشته باشد و ناگهان فوت کند و با فوت پدر، طلبکاران برای گرفتن طلب خود به شما مراجعه کنند و از طرفی پدر هم مالی برای شما به ارث باقی نگذاشته باشد، باید بدانید که شما هیچ تعهدی در قبال پرداخت بدهی پدر خود نخواهید داشت.

اگر در عقد موقت بچه‌ای به وجود بیاید از پدر ارث نمی‌برد

ممکن است مردی زنی را صیغه و یا عقد‌ موقت کند. مرد باید بداند که اگر در طول مدت عقد موقت فرزندی به وجود آید این فرزند از نظر حقوقی هیچ‌گونه تفاوتی با فرزند حاصل از ازدواج دائم ندارد و باید حقوق او پرداخت شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر جرم واردات داروهای تقلبی و مجازات آن  را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

با انواع کلاهبرداری‌های پیامکی آشنا شوید

کلاهبرداری پیامکی یکی از انواع کلاهبرداری‌ها است. طبق قانون «هرکسی از راه حیله و تقلب و اع…