ثبت شکایت هنگام سرقت منزل

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرقت عبارت است از ربودن مال دیگری بصورت مخفیانه و با آگاهی بر جرم بودن عمل ارتکابی.
ثبت شکایت هنگام سرقت منزل

بسیار پیش آمده که از خانه یا از ماشین یا حتی از خودمان در خیابان دزدی شده و ما به دلیل صحبت‌های اطرافیان مبنی بر بی‌فایده بودن شکایت از سرقت از پیگیری قضایی موضوع چشم پوشی کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ثبت شکایت هنگام سرقت منزل می‌پردازیم.

مجازات سرقت از منزل چیست؟

سرقت از منزل بسته به جزئیات پرونده ممکن است توسط قاضی از نوع سرقت‌، حدی یا تعزیری تشخیص داده شود. مطابق ماده ۶۵۶ قانون مجازات اسلامی، مرتکب سرقت از جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی است، به حبس از شش ماه تا سه سال و تا ۷۴‌ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

برای شکایت از سرقت چه مراحلی را باید طی نمود؟

  • برای شکایت از سرقت، در وهله اول باید با پلیس تماس گرفته و اعلام سرقت نمود. سپس به دفتر خدمات قضایی مراجعه نموده و شکایت خود را ثبت نمود.
  • مراجعه به دادسرا یا کلانتری: لازم است به کلانتری یا دادسرایی مراجعه کنید که جرم در حوزه آن واقع شده باشد.

برای طرح دعوای کیفری برخلاف دعوای حقوقی، لازم نیست شاکی حتماً برگه چاپی مخصوصی با تشریفات خاص تهیه کند. ماده ۶۸ و ۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری شرایط شکایت را مشخص کرده است.

بر اساس ماده ۶۸: شکایت، برای شروع به رسیدگی کافی است. هم‌چنین به موجب این قانون، ضابطین (پلیس) و قاضی مکلف‌اند شکایت شفاهی یا کتبی شاکی را در همه وقت قبول نمایند.

ثبت شکایت هنگام سرقت

  • تنظیم شکایت و ارسال به دادسرا: در گام بعدی می‌بایست شکایت خود را با ذکر کامل موضوع جرم و اسامی شاکی و دزد در صورت شناخت سارق تنظیم نموده و به دادسرا تحویل دهید. دادسرا مراحل مقدماتی تحقیق و تعقیب را انجام و پرونده را تکمیل می‌نماید اما برای تنظیم شکایت نکاتی را باید در نظر گرفت.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا وعده دروغ برای ازدواج جرم است؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

سهم پدر و مادر از مهریه دختر چقدر است؟

مرد به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند از زیر بار مهریه شانه خالی کند بنابراین سهم پدر و مادر از مهریه…