آیا مهریه بخشیده شده را می‌توان پس گرفت؟

۷
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سوالات بسیاری پرسیده می‌شود دراین‌باره که آیا زن می‌تواند پس از بخشش مهریه از این تصمیم بازگردد و مجدد مهریه خود را مطالبه کند؟
پس گرفتن مهریه بخشیده شده

گاهی پیش می‌آید که خانمی به موجب سندی عادی یا سند رسمی، تمام یا بخشی از مهریه‌ خود را در حق شوهرش می‌بخشد اما بعد از مدتی تصمیم به باز پس‌گیری مهریه می‌گیرد. در این مطلب از مجله دلتا به  پس گرفتن مهریه بخشیده شده می‌پردازیم.

شرایط عدم امکان پس گرفتن مهریه بخشیده شده

زمانی‌که زن در خصوص مهریه، به مرد می‌گوید از نظر من تو دیگر تکلیفی برای پرداخت مهریه نخواهی داشت (تو را از پرداخت مهریه بری می‌کنم)، این موضوع باعث می‌شود تا تکلیف شوهر در ادای مهر به‌طور کلی ساقط شود. پس در این حالت زن حق پس گرفتن مهریه را ندارد.

پس گرفتن مهریه

شرایط امکان مطالبه مهریه بخشیده شده

  • زمانی است‌ که زن در قبال طلاق، مهریه خود را به شوهر می‌بخشد.

بخشش مهر در طلاق‌های خلع و مبارات انجام می‌شود، خُلع و مُبارات دو نوع طلاق توافقی در فقه و حقوق اسلامی است که در آن زن با واگذاری مالی به شوهر از وی طلاق می‌گیرد.

این طلاق مربوط به زمانی است که زن از شوهر به قدری تنفر پیدا کرده باشد که حاضر شود با پرداخت پول از قید همسری وی ر‌ها شود.

این مال ممکن است مهریه زن یا معادل آن باشد، به همین جهت در فرهنگ عامه از عبارت «مهرم حلال و جانم آزاد» در اشاره به این نوع طلاق استفاده می‌کنند. بنابراین زن با پرداخت مالی به شوهر، از او می‌خواهد که طلاقش دهد.

اگر زن در ایام عده طلاق از بخشش خود رجوع کند، طلاق منتفی می‌شود. یعنی همچنان زن و شوهر محسوب می‌شوند و مثل این است که اصلا طلاقی صورت نگرفته است. پس در این حالت زن حق پس گرفتن مهریه را تا پایان مدت عده دارد.

  •  زمانی‌که زن، مهریه خود را به شوهر هبه می‌کند. به این بیان که می‌گوید من مهر خود را به تو بخشیدم.

در این حالت است که همانند سایر اشکال هبه، تکلیف شوهر در پرداخت مهریه به‌طورکلی از بین نمی‌رود. چرا که زن می‌تواند تحت شرایطی مطالبه مهریه بخشیده شده خود را مجدد انجام دهد. خواه طلاق گرفته باشد یا نگرفته باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب تصورات غلطی که در مورد خیانت به همسر وجود دارد  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تفاوت مجازات رابطه نامشروع، برای افراد متاهل و مجرد

قانون‌گذار با تکیه بر قواعد شرع و همچنین با توجه به اوضاع و احوال جامعه جرائمی مانند زنا و…