کمبود ویتامین B12 با بدن چه می‌کند

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ویتامین‌های گروه B شامل 9 ویتامین می‌شوند که جزو ویتامین‌های بسیار مهم برای بدن هستند.
عوارض کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 یکی از مواد مغذی مورد نیاز بدن است که در بدن انسان تولید نمی‌شود. این ویتامین نقش مهمی در ساخت گلبول‌های قرمز دارد و به سیستم عصبی نیز کمک زیادی می‌کند. بنابراین تامین این ویتامین برای بدن بسیار مهم است. اما چگونه بفهمیم دچار کمبود این ویتامین مهم هستیم؟ در این مطلب از مجله دلتا شما را با نشانه‌ها و عوارض کمبود ویتامین B12 آشنا خواهیم کرد.

سوزن سوزن شدن دست و پا

ویتامین B12 در سیستم عصبی در تولید قسمت مهمی از سلول‌های عصبی نقش مهمی دارد. این سلول‌ها در انتقال پیام‌های اعصاب محیطی موثرند. بنابراین کم بودن ویتامین B12 در بدن، سوزن سوزن شدن دست و پا را به دنبال دارد.

مشکلات حرکتی عضلات

با گذشت زمان، آسیب دیدن اعصاب محیطی ناشی از فقدان ویتامین B12 می‌تواند منجر به مشکلات حرکتی و ضعف عضلانی شود.

کمبود ویتامین b12

کم‌خونی

وجود ویتامین B12 در ساخت گلبول‌های قرمز خون موثر است. بنابراین کم‌خونی از عوارض کمبود ویتامین B12 در بدن است. کم‌خونی خود عوارض زیادی چون رنگ‌پریدگی، خستگی، تپش قلب و تنگی نفس را به دنبال دارد.

مشکلات دهان

ورم و التهاب زبان و زخم‌های متعدد دهانی می‌توانند از نشانه‌های نرسیدن ویتامین B12 کافی به بدن باشند.

مشکل در تفکر

کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث ایجاد اختلال شناختی شود. این اختلال شامل مشکل در تفکر یا از دست دادن حافظه است. طبق مطالعات انجام شده کمبود این ویتامین با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است.

 کمبود ویتامین ب

مشکلات گوارشی

کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 خون‌رسانی مطلوب به دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عارضه باعث ناراحتی‌های گوارشی نظیر تهوع و سوء هاضمه خواهد شد.

رفع کمبود

ویتامین B12 محلول در آب است و بدن نمی‌تواند آن را ذخیره کند. بنابراین مصرف منظم مواد غذایی حاوی این ویتامین حائز اهمیت است. این ویتامین در غذاهایی مانند گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و ماهی وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فشارخون خود را فقط با بوییدن و خوردن این میوه کاهش دهید!

مواد مغذی موجود در سیب باعث شده تا این میوه طیف وسیعی از فواید سلامتی را داشته باشد. با خو…