انتشار دروغ در فضای مجازی چه مجازاتی دارد؟

۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نشر اکاذیب به معنای اشاعه و انتشار مطالب خلاف واقع است. هر کس به قصد ضرر زدن به دیگران یا تشویش اذهان عمومی اقدام به بیان اکاذیب کند، مجرم محسوب می‌شود.
مجازات دروغ در فضای مجازی

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و گسترش استفاده از ابزارهای اینترنتی، به تدریج فضای مجازی و اینترنتی جای خود را در زندگی مردم باز کرده است. رفتار‌هایی در این فضا رخ می‌دهد که می‌­تواند منجر به آسیب­‌ها و ضررهای غیرقابل جبرانی شود. لذا قانون­گذاران، در سال­‌های اخیر، این اعمال را جرم محسوب کرده‌اند. در این نوشتار از مجله دلتا به مجازات دروغ در فضای مجازی می‌پردازیم.

جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی و مجازات آن

جرم نشر اکاذیب و انتشار مطالب دروغ، جرمی است که امکان تحقق آن هم در فضای مجازی و هم در فضای حقیقی و از طریق ابزار و وسایل مختلف امکان­‌پذیر است. لذا ارتکاب آن در فضای حقیقی در ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ مورد اشاره قرار گرفته است. انتشار مطالب کذب در رسانه، نشریات و… از طریق این ماده قابل مجازات است.

برای شکل گرفتن جرم نشر اکاذیب سه علت بیان شده است:

  • پخش کردن مطلبی به دروغ در فضای مجازی
  • در دسترس دیگران قراردادن مطالب دروغ
  • نسبت دادن یک چیز یا رخداد دروغ و خلاف حقیقت به دیگری

انتشار دروغ در فضای مجازی

جرم نشر اکاذیب از جرائم مطلق می‌­باشد. به این معنی که برای واقع شدن آن نیازی به تحقق نتیجه‌­ای خاص نیست.

به طور مثال نیازی نیست که انتشار مطالب دروغ، سبب ورود ضرر و زیان اعم از مادی یا معنوی یا بی آبرو شدن شخصی بشود. تنها ارتکاب عمل نشر اکاذیب توسط مرتکب کافی است. بنابراین شاکی خصوصی نیز در ضمن شکایت خود، نیازی به ارائه مدارک لازم برای اثبات ورود ضرر به خود را ندارد.

هنگامی که مطالب دروغ در بستر فضای مجازی پخش شود و یا از ابزار رایانه‌­ای برای انتشار این مطالب استفاده شود، این جرم رایانه­‌ای محسوب می‌شود.

طبق مقررات، ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه­‌ای در مورد آن اعمال می­‌گردد. این مجازات شامل، حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی، جرائم فضای مجازی، را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…