سخت‌جان‌ترین موجودی که می‌تواند در فضا هم زنده بماند!

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
موجودات عجیبی در فضا هستند که می‌توانند در فضا مدت زنده بمانند نام این موجودات Tardigrade هستند.
جاندار عجیب در فضا

Tardigradeها موجوداتی میکروسکوپی با ۸ اندام و رفتاری عجیب هستند. آن‌ها به وفور در همه جا پیدا می‌شوند و گونه‌های مختلف این جاندار در هفت اقلیم، از قله کوه‌های مرتفع تا ژرفای اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ دانشمند دریافتند که این جانداران مقاومت زیادی در برابر سرما و شرایط خلأ دارند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره این جاندار عجیب در فضا صحبت خواهیم کرد.

Tardigrade

دانشمندان اروپایی گروهی از این جانداران را با یک موشک به فضا و مدار زمین فرستادند و در کمال شگفتی متوجه شدند که ۶۸ درصد آن‌ها زنده مانده‌اند.

نکته مبهم در این میان این است که چرا این موجودات، برای تاب آوردن این شرایط تکامل پیدا کرده‌اند. چون اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد که جانداری در زمین، چنین تطابقی را پیدا کند.

یک پاسخ دم دست و عجیب این است. اصلا آن‌ها منشى فرازمینی دارند! شاید هم آن‌ها در دوره‌ای برای تاب آوردن شرایط کم‌آبی مفرط چنین دگرگون شده باشند.

جانداری که می‌ تواند در فضا زنده بماند

بعضی از انواع Tardigradeها را می‌توان در خشک‌ترین بیابان‌های زمین یافت

حتی در جاهایی که ۲۵ سال تمام است، بارانی را تجربه نکرده‌اند، می‌توان این جانداران را مشاهده کرد.

این گروه از Tardigradeها هنگامی که با شرایط کم‌آبی مواجه می‌شوند، بدن خود را خشک می‌کنند. فقط ۳ درصد آب خود را باقی می‌گذارند. همین امر باعث می‌شود که سوخت و ساز آن‌ها به میزان شگفت‌انگیزی پایین بیایدو به یک صدم درصد شرایط عادی برسد. آن‌ها می‌توانند تحت این شرایط مدت‌ها زندگی کنند تا زمانی که اوضاع طبیعی شود و دسترسی به آب پیدا کنند.

آزمایش‌ها نشان داده‌اند که Tardigradeها می‌توانند خلأ و نیز فشاری تا پنج برابر فشار اعماق اقیانوس‌ها و نیز دماهای بسیار بالا و نیز دماهای بسیار پایین نزدیک صفر مطلق را هم تحمل کنند.

آیا باز هم این سرسختی را می‌توانیم با رفتن به فاز خشکی، توجیه کنیم؟

توجیه بیشتری در حقیقت لازم است!

در شرایط خشکی این جانداران نه‌تنها آب از دست می‌دهند، بلکه یک مولکول قندی به نام trehalose هم جانشین این آب می‌شود. همین مولکول و نیز خشک شدن است که آن‌ها را در برابر دمای زیاد و نیز سرمازدگی حفظ می‌کند.

مقاومت در برابر تشعشع را چطور می‌توان توجیه کرد. فضا و لایه‌های بالایی جو پر از اشعه‌هایی هستند که می‌توانند به راحتی مولکول‌ها DNA را از هم بپاشند.

مکانیسم اصلی مخرب در هنگام مواجهه با پرتوهای زیانبار، ایجاد ترکیبات فعال دارای اکسیژن است. اشعه‌های یونیزان اینگونه باعث آسیب به بافت‌های زنده می‌شوند. Tardigradeها تحت شرایط خشکی، مقدار زیادی ترکیبات آنتی‌اکسیدان می‌سازند که آن‌ها را در برابر خطر اشعه‌ها محافظت می‌کند.

هنوز سؤال اصلی، منطق چنین تطابق فوق‌العاده‌ای است، شاید Tardigradeها با باد جابجا می‌شده‌اند و در شرایط قرارگیری در جو مجبور می‌شده‌اند که تکامل پیدا کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب عجیب‌ترین خوراکی‌های دنیا را بخوانید.

 • گران ترین ورزش های جهان

  گران ترین ورزش‌های جهان کدامند؟

  برای اینکه ورزش کنید و سالم باشید، در بیشتر رشته‌ها لازم نیست هزینه‌های زیادی بپردازید. ام…
 • ویژگی های کره ماه

  ویژگی‌هایی درباره ماه که نمی‌دانید!

  کره ماه برخلاف زمین دارای اکوسیستم زنده برسطح خود نیست. انسان ها در کره ماه نمی‌توانند به …
 • دومین ستاره روشن آسمان

  ستاره سهیل کجاست

  دومین ستاره روشن آسمان ستاره سهیل است. پس از شباهنگ، این ستاره روشن‌ترین ستاره در آسمان اس…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

گران ترین ورزش‌های جهان کدامند؟

برای اینکه ورزش کنید و سالم باشید، در بیشتر رشته‌ها لازم نیست هزینه‌های زیادی بپردازید. ام…