شایع‌ترین علائم کم‌خونی را بشناسید

۱۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فقر آهن زمانی رخ می‌دهد که بدن به اندازه کافی آهن معدنی نداشته باشد. فقر آهن منجر به عدم ساخته شدن هموگلوبین کافی در خون می‌گردد.
بیماری کم خونی

بیماری کم خونی حاصل کاهش میزان گلبول‌های قرمز و هموگلوبین در خون است. گلبول‌های قرمز، مسئولیت مهم اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها و بافت‌های بدن را به عهده دارند. بنابراین کم‌خونی مشکلات عدیده‌ای به دنبال خواهد داشت. در این مطلب از مجله دلتا شما را نسبت به شناخت شایع‌ترین علائم کم خونی آگاه می‌کنیم.

خستگی و ضعف

اولین علامت شایع بیماری کم خونی بخصوص کم‌خونی فقر آهن، خستگی است. چون بدون اکسیژن کافی در خون، بدن به اندازه کافی قادر به شکستن مواد مغذی و تولید انرژی نیست.

تمایل به خوردن چیزهای عجیب

مبتلایان به کم‌خونی اغلب دچار سندرم پیکا می‌شوند. این سندرم باعث می‌شود این افراد تمایل عجیبی به مصرف مواد غیر خوراکی مانند خاک، یخ، چسب و کاغذ پیدا ‌کنند. علت واقعی این سندرم نامشخص است اما با دریافت مکمل‌های آهن، احساس تمایل به این مواد از بین می‌رود.

سردرد و سرگیجه

سردرد و احساس سبکی سر همگی می‌تواند نشانه ابتلا به کم‌خونی باشد و آن هم به دلیل فقدان اکسیژن مغز است. این عارضه حتی می‌تواند منجر به بروز غش در برخی افراد شود.

ضربان قلب نامنظم

تپش قلب و ضربان نامنظم می‌تواند به علت عدم انرژی بروز کند. چون بدن شما در تلاش برای افزایش سطح اکسیژن، گردش خون را سریع‌تر می‌کند.

تنگی نفس

زمانی که اندام شما به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند، فعالیت ریه‌ها برای افزایش دریافت اکسیژن بیشتر می‌شود. برای همین مبتلایان به کم‌خونی با بالا رفتن از پله‌ها و یا با ورزش، دچار تنگی نفس می‌شوند.

| کم خونی

خواب رفتن دست و پا

دست‌ها و پاها اندام‌های انتهایی بدن هستند که خون بعد از سایر اندام‌ها به این نقاط می‌رسد. کم‌خونی موجب اختلال در خون‌رسانی به اندام‌های انتهایی شده و موجب خواب رفتن و یخ کردن آنها می‌گردد.

رنگ پریدگی

هنگامی که اندام حیاتی شما مانند قلب و مغز به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کنند، جریان خون به طور جبرانی به سطح پوست کاهش می‌یابد و شما دچار رنگ پریدگی می‌شوید.

شکنندگی ناخن‌ها

سلول‌های ناخن مانند هر سلول دیگر زنده نیاز به اکسیژن برای تنفس و رشد دارند و در غیر این صورت دچار شکنندگی و تضعیف می‌شوند. انحنای ناخن‌ها، ایجاد شیارهای طولی و رنگ‌پریدگی ناخن از علائم و عوارض بیماری کم خونی هستند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب معجزه قطع ریزش مو با این آجیل عید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۵ ماده‌ غذایی که سوخت‌وساز بدن را کاهش می‌دهند

با ۵ ماده‌ غذایی که با کاهش سوخت و ساز بدن، فرآیند چربی سوزی را کند می‌کنند و درنهایت منجر…