آنچه باید در مورد داروهای ضد اضطراب بدانیم

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تحقیقات ثابت کرده است سبک زندگی جوامع امروزی اغلب اضطراب برانگیز بوده و گاهی واقعاً لزوم مصرف داروهای ضد اضطراب احساس می‌شود.
داروهای ضد اضطراب

برای افرادی که دچار اضطراب مزمن هستند، انواع گوناگونی دارو وجود دارد. در این مطلب از مجله دلتا درباره داروهای ضد اضطراب خواهیم گفت.

اضطراب مربوط به واکنشی است که در مواجهه با خطری قریب‌الوقوع از خود نشان می‌دهیم.
مشکل زمانی ایجاد می‌شود که استرس، فشار و نگرانی‌های زیاد باعث می‌شوند اضطراب بیمارگونه شود. در این حالت، بیمار و پزشک باید از مداخلات دارویی برای کنترل موقعیت کمک بگیرند.

اضطراب چیست؟

اضطراب یک احساس نرمال است که بدن ما آن را تجربه می‌کند. هدف از اضطراب، دفاع از ما در برابر موقعیت‌های خطرناک یا نگران‌کننده است که بدن را برای واکنشی مؤثرتر در این لحظات آماده می‌کند. به عبارتی دیگر، اضطراب یک مکانیسم حیاتی است؛ اما برخی از افراد نمی‌توانند این هیجان را کنترل کرده و در شرایط معمول زندگی از آن رنج می‌برند.
بنابراین وقتی کسی مکرراً با اضطراب مواجه می‌شود بدون اینکه دلیلی برای این اضطراب وجود داشته باشد، پای یک اختلال در میان است. بیمارانی که از این بیماری رنج می‌برند ممکن است علائم ناخوشایند گوناگونی را احساس کنند. داروهای ضد اضطراب می‌توانند این احساسات را کنترل و مهار کنند.
علائم ناخوشایند اختلال اضطراب شامل موارد زیر می‌شوند:
. تند شدن ضربان قلب و تپش قلب
. تعریق زیاد
. لرز و رعشه
. مشکل در تنفس
. حالت تهوع و احساس گره یا سفتی در معده

داروهای ضد اضطراب

برای درمان اختلال اضطراب خوشبختانه انواع گوناگونی دارو وجود دارد. معمول‌ترین داروها، داروهای ضد اضطراب و ضدافسردگی هستند. مصرف این داروها باید توسط پزشک تجویز شود. این داروها بدون نسخه به فروش نمی‌رسند.

 

داروهای ضدافسردگی

داروهای ضدافسردگی

داروهای ضدافسردگی گروه دیگری از داروهای درمانی در اختلال اضطراب هستند. در واقع، داروهای ضدافسردگی خط اول درمان محسوب می‌شوند. خصوصاً مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین داروهای اصلی در این زمینه هستند. مطالعاتی در این مورد انجام شده و نشان داده سروتوتین در اختلالات اضطرابی نقش مهمی دارد. اما تحقیق در این زمینه همچنان ادامه دارد.
چیزی که قطعی است اینست‌که این داروهای ضدافسردگی در درمان اضطراب نیز مؤثراند. همچنین این داروها نسبت به گروه قبلی از داروهایی که نام بردیم، عوارض جانبی کمتری دارند. اما مانند تمام داروهای موجود در بازار به هر حال عوارضی نیز دارند، مانند:

احساس گیجی و خواب‌آلودگی

افزایش وزن

اختلال در عملکرد جنسی

از عادات مضر دوری کنید

خیلی از افراد برای غلبه بر اضطراب خود سراغ موادی مانند الکل یا تنباکو می‌روند. اما این مواد در واقع اضطراب آن‌ها را تشدید می‌کنند. بنابراین شما باید برای انتخاب بهترین روش کنترل اضطراب خود، حتماً از یک متخصص کمک بگیرید. هرگز دارویی را سرخود مصرف نکنید یا سراغ عادت‌های مضر نروید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب درمان ضربان نامنظم قلب را بخوانید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

گوجه سبز: طعم ترش سلامتی

فواید گوجه سبز برای دوستداران این میوه تابستانی در درجه دوم اولویت است و طعم ترش و بافت تر…