راه‌ های شناسایی دیابت نوع یک

۴
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دیابت نوع ۱ که دیابت وابسته به انسولین نامیده می‌شود، هر سنی را در بر می‌گیرد اما در کودکان و جوانان شایع‌تر است. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ قادر به تولید انسولین کافی نمی‌باشد. این نوع دربرگیرنده 5٪-10٪ از انواع دیابت است.
راه‌ های شناسایی دیابت نوع یک

دیابت نوع ۱ نوعی بیماری خود ایمنی است که مانع از تولید انسولین توسط پانکراس می‌شود. جدی گرفتن علائم هشدار دهنده این بیماری که تهدید کننده حیات هستند برای پیشگیری از وخامت آن بسیار ضروری به نظر می‌رسد. هرچند دیابت نوع ۱ معمولا در کودکی و نوجوانی رخ می‌دهد، اما امکان ابتلای بزرگسالان به این بیماری نیز وجود دارد. در این مطلب از مجله دلتا درباره راه‌ های شناسایی دیابت نوع یک صحبت خواهیم کرد.

رایج‌ترین علائم هشدار دهنده ابتلا به این بیماری عبارتند از:

خستگی

احساس خستگی یکی از اصلی‌ترین علائم ابتلا به دیابت نوع ۱ است که اغلب توسط بیمار نادیده گرفته شده و یا به بی‌خوابی و یا تحمل استرس ارتباط داده می‌شود. این در حالی است که تنها پس از درمان با انسولین احساس خستگی رو به بهبود می‌رود. خستگی همچنین می‌تواند ناشی از کم آبی بدن و یا از دست رفتن ناگهانی وزن باشد.

احساس گرسنگی

احساس گرسنگی نیز به این دلیل رخ می‌دهد که بدن قادر به مصرف تمامی کالری خود نیست و بسیاری از آن‌ها بدون استفاده از طریق ادرار از بدن دفع می‌شوند.

افزایش تشنگی

همانطور که بدن شما در نتیجه افزایش ادرار، دچار کم آبی می‌شود، میل بیشتری به نوشیدن آب و مایعات پیدا می‌کنید. این روند یک چرخه معیوب ایجاد می‌کند به این معنی که پرنوشی منجر به تکرر ادرار خواهد شد. با این حال از دست دادن آب بدن همراه با علائمی از قبیل سرگیجه، تهوع، سردرد، خستگی و… است. از دست دادن آب بدن حتی می‌تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود.

کاهش وزن نامعلوم

یکی از راه‌ های شناسایی دیابت نوع یک کاهش وزن نامعلوم است. سلول‌های گرسنه که نمی‌توانند از انرژی قند استفاده کنند شروع به جستجو برای پیدا کردن منبع جایگزین انرژی خواهند کرد. بدن در این حالت از چربی و عضلات برای استفاده از انرژی بهره می‌برد. این روند حتی اگر بطور طبیعی غذا بخورید، می‌تواند منجر به کاهش وزن سریع شود.

دردهای شکمی

درد شکمی یکی از نشانه‌های ابتلا به کتواسیدوز دیابتی است. کتواسیدوز دیابتی در مبتلایان به دیابت نوع ۱ شایع‌تر است و زمانی بروز می‌کند که کتون‌های موجود در خون به پایین‌تر از سطح امن خود می‌رسند. سایر نشانه‌های کتواسیدوز دیابتی عبارتند از: درد قفسه سینه، تهوع و استفراغ، تنفس سریع، ضعف، خواب آلودگی و سردرگمی. این وضعیت می‌تواند در عرض ۲۴ ساعت به سطح بحرانی برسد و گاه اولین نشانه ابتلا به دیابت نوع ۱ است. دریافت انسولین از اصلی‌ترین درمان‌های این عارضه است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۶ علامت خاموش ابتلا به پیش ‌دیابت را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • مضرات خوردن مرتب همبرگر

  به این ۵ دلیل به همبرگر لب نزنید

  همبرگر می‌تواند یک غذای جذاب برای یک ناهار سریع یا یک شام غیررسمی باشد. با مجله دلتا همراه…
 • مواد غذایی مفید برای گرد و غبار

  وقت گرد و غبار چه بخوریم و چه نخوریم؟

  ذرات گرد و غبار می‌توانند علاوه بر تحریک زایی، آلرژی‌زا‌ نیز باشند. با مجله دلتا همراه شوی…
 • فیستول چیست

  فیستول چیست؟

  در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

به این ۵ دلیل به همبرگر لب نزنید

همبرگر می‌تواند یک غذای جذاب برای یک ناهار سریع یا یک شام غیررسمی باشد. با مجله دلتا همراه…