ویروس کرونای انگلیسی را بیشتر بشناسیم!

۱۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گونه جدیدِ هر ویروس، زمانی به ‌وجود می‌آید که ساختار ژنتیکیِ ویروسِ قبلی تغییر کند. تمام ویروس‌ها در طول زمان جهش می‌یابند؛ پس ویروس کرونا نیز از قاعده ویروس‌ها مستثنی نیست.
ویروس کرونای انگلیسی

مانند تمام گونه‌های ویروس، ویروس کرونای انگلیسی نیز که جهش‌یافته نوع اولیه کروناست، دارای نشانه‌های ژنتیکی یا اثرانگشت ژنتیکی مخصوص به خود است. جهش‌های ویروس‌ها لزوما آن‌ها را خطرناک‌تر و مسری‌تر نمی‌کنند؛ اما درباره ویروس کرونای انگلیسی داستان از این قرار است که میزان سرایتش ۷۰ درصد بیشتر از گونه قبلی ارزیابی می‌شود. برای دانستن مطالب بیشتر از ویروس کرونای انگلیسی با مجله دلتا همراه باشید.

نخستین مشاهدات از ویروس کرونای انگلیسی در کِنت (kent) در جنوب ‌شرقی انگلیس بوده است. این مشاهدات حاکی از آن است که مبتلایان به ویروس جدید غالبا از سنین زیر ۶۰ سال هستند.

واکسن‌های ساخته‌شده و کرونای انگلیسی

دانشمندان در تلاش‌اند ببینند آیا ویروس جهش‌یافته را می‌توان با واکسن‌های ساخته‌شده کنترل کرد یا خیر. دانشمندان در حال بررسی داده‌های ژنتیکی ویروس هستند و باید دید ویروس کرونای انگلیسی چه تفاوت‌هایی با مورد قبلی دارد. فعلا مشخص نیست ویروس جهش‌یافته کُشنده‌تر از قبلی هست یا خیر. دانشمندان بر این باورند هنوز برای نتیجه‌گیری درباره این موضوع زود است.

داروسازان و پزشکان هنوز به نتایجی درباره رابطه میان واکسن‌های ساخته‌شده و کرونای انگلیسی نرسیده‌اند. دو شرکتی که مجوز پخش واکسن را دریافت کرده‌اند ــ یعنی (مدرنا و فایزر/بیون‌تک)در حال مطالعه و تحقیق روی اثرگذاری واکسن‌ها بر گونه جهش‌یافته ویروس هستند.

جهش ویروس کرونا

اقدامات لازم برای مواجهه با ویروس کرونای انگلیسی

رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی بر اساس دستورات سازمان بهداشت در کنترل و مقابله با بیماری نقش مهمی دارد و به شرح زیر است:

  • از تماس مستقیم و نزدیک‌شدن به افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی حاد پرهیز کنند.
  • شست‌وشوی دقیق و درست دست‌ها را از یاد نبرند، به‌ویژه بعد از اینکه با بیماران یا محیط آلوده در تماس بوده‌اند.
  • افراد دارای نشانه‌های بیماریِ عفونیِ تنفسیِ شدید باید فاصله‌گذاری اجتماعی را بیشتر از دیگران رعایت کنند، دست‌ها را مرتب بشویند و در دستمال یک‌بارمصرف سرفه و عطسه کنند.
  • تجهیزات درمانی و بهداشتی در مراکز درمان و بیمارستان‌ها به‌ویژه در بخش‌هایی مانند مرکز فوریت‌های پزشکی یا همان اورژانس باید ارتقا یابند.
  • استفاده از ماسک و دستگاه تهویه مناسب نیز ضرورت دارد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب خواص آویشن برای درمان سرماخوردگی را در مجله دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این آجیل برای درمان فشارخون معجزه می‌کند!

محققان منطقه اسکاندیناوی دریافتند که خوردن آجیل می‌تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد. آیا آج…