راه‌های پیشگیری از سنگ کلیه

۲۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سنگ کلیه، ذخایر معدنی سختی است، که در کلیه‌های شما شکل می‌گیرد. سنگ‌های کلیه هنگام عبور از مجرای ادراری باعث احساس درد شدید می‌شوند.
پیشگیری از سنگ کلیه

هیچ روش مطمئن، برای جلوگیری از سنگ کلیه وجود ندارد، به خصوص اگر سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشید. ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی و همچنین برخی از داروها ممکن است به کاهش خطر ابتلا شما به این بیماری کمک کند. در ادامه با راه‌ های پیشگیری از سنگ کلیه با مجله دلتا همراه باشید.

پیشگیری از سنگ کلیه

برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند راهکارهایی برای پیشگیری از سنگ کلیه باشد، از جمله:

نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب بیشتر، بهترین روش برای جلوگیری از سنگ کلیه است. مصرف آب زیاد منجر به افزایش میزان ادرار می‌شود و برعکس کم آبی بدن باعث غلیظ تر شدن ادرار خواهد شد، که در این شرایط نمک که عامل تشکیل سنگ است، کمتر حل می‌شود. سعی کنید روزانه حدود هشت لیوان مایعات بنوشید، تا حدود دو لیتر ادرار دفع کنید.

افزایش مصرف مرکبات 

مرکبات و آب آن‌ها به دلیل وجود سیترات طبیعی در کاهش و جلوگیری از تشکیل سنگ‌ها کمک می‌کنند. سنگ‌های مزمن کلیه اغلب با سیترات پتاسیم درمان می‌شوند، اما بررسی‌ها نشان داده‌اند، آب میوه‌های حاوی مرکبات طبیعی همان مزایای درمان با سیترات پتاسیم را در پیشگیری از سنگ کلیه دارند؛ اما مراقب وضعیت قند خود باشید، زیرا این امر می‌تواند خطر سنگ کلیه را افزایش دهد.

راهکارهای پیشگیری از سنگ کلیه

مصرف غذاهای غنی از کلسیم

متداول ترین نوع سنگ کلیه، سنگ اگزالات کلسیم است و بسیاری از افراد را به این باور می‌اندازد که باید از خوردن کلسیم خودداری کنند. اما باید این را در نظر داشته باشید که رژیم‌های کم کلسیم ممکن است، خطر سنگ کلیه و خطر پوکی استخوان را افزایش دهند. اگر میزان کلسیم شما کم باشد، ممکن است سطح اگزالات افزایش یابد. بهتر است کلسیم خود را از مواد غذایی دریافت کنید، نه از مکمل‌ها، زیرا مکمل‌ها با تشکیل سنگ کلیه در ارتباط هستند.

سدیم کمتری بخورید

رژیم غذایی با نمک بالا خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. نمک زیاد در ادرار مانع از جذب مجدد کلسیم از ادرار شده و خطر تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. خوردن نمک کم‌تر به پایین نگه داشتن سطح کلسیم ادرار کمک می‌کند. هرچه کلسیم ادرار کم‌تر باشد، خطر ابتلا به سنگ کلیه کم‌تر است.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب  «با این غذاها به جنگ آلزایمر بروید!»  مجله سلامتی دلتا را دنبال کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۴ دمنوش برای پاکسازی ریه در هوای غبارآلود

در آلودگی‌های ناشی از گردوغبار مورد مهم، مصرف نوشیدنی‌های حاوی ترکیبات ضدالتهاب است. چهار …