خانه سلامتی کنترل ریفلاکس معده، بدون دارو!

کنترل ریفلاکس معده، بدون دارو!

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
استراحت به میزان کافی و کاهش استرس باعث کاهش ترشح اسید معده و کاهش ریفلاکس و علائم ناخوشایند آن می‌گردد.

ریفلاکس اسید معده چگونه اتفاق می‌افتد؟ مری لوله‌ای عضلانی به طول تقریبی ۲۵ سانتی متر دارد که حلق را به معده وصل می‌کند. در انتهای مری یک دریچه حلقوی عضلانی وجود دارد که فقط هنگام عبور غذا یا مایعات از مری به معده باز می‌گردد. اگر این دریچه هنگام هضم غذا یا زمانی که اسید در معده وجود دارد باز شود، محتویات اسیدی معده به درون مری و به سمت بالا برمی‌گردد و احساس سوزش سر معده (Heartburn) را ایجاد می‌کند. همراه مجله دلتا باشید.

ریفلاکس اسید معده

میزان اسیدیته معده بین عدد ۱ تا ۳ است که می‌تواند حتی فلزات را حل کند. مخاط معده برای مقاومت در برابر این اسید قوی تخصص یافته، ولی بافت مری نسبت به این میزان اسیدیته مقاوم نیست و در صورت تداوم تماس دچار آسیب می‌شود. این آسیب در ابتدا فقط به صورت احساس ناراحتی و سوزش بوده ولی در صورت عدم توجه به زخم مری و حتی خونریزی مری منجر می‌شود که تهدید کننده جان بیمار است.

تماس مداوم مخاط مری با اسید معده منجر به تغییرات بافتی مخاط مری گردیده و در دراز مدت امکان ابتلا به سرطان مری را در این افراد افزایش می‌دهند.

راهکارهای طبیعی کنترل رفلاکس اسید معده

مهم‌ترین راهکار کنترل ریفلاکس اسید، اجتناب از خوردن غذا و نوشیدنی‌هایی است که این روند را تشدید می‌کند. سر دسته این مواد سه گروه عمده نوشیدنی‌ها که شامل الکل، قهوه و نوشابه‌های گازدار می‌باشد است.

الکل و قهوه اثر شل کنندگی قوی روی دریچه (Sphincter) مری دارد و باعث باز شدن و بازگشت غذا و اسید می‌گردند.

قهوه و نوشابه‌های گازدار (حتی دوغ) مشکل ریفلاکس را تشدید می‌کند. گاز درون نوشابه‌های گازدار برای خروج از معده، به دریچه فشار مضاعف وارد کرده و فرآیند ریفلاکس را تشدید می‌کند.

بهترین نوشیدنی برای افراد مبتلا به ریفلاکس فقط آب است که خاصیت اسیدی دارد. نوشیدن حجم زیاد مایعات به همراه غذا برای افرادی که ریفلاکس دارند مضر است، زیرا با افزایش حجم مواد داخل معده احتمال ریفلاکس را افزایش می‌یابد.

قهوه بهتر است ترجیحا با صبحانه میل شود و در طول روز به خصوص نزدیک به زمان خواب از آن اجتناب گردد.

در میان غذاها، سبزیجات سبز رنگ (به جز فلفل‌ها) باعث کاهش و بهبود ریفلاکس می‌شود (کاهو، خیار و سبزی خوردن بسیار مفیدند). مصرف سالاد با کمترین میزان سس (dressing) و مواد ترش افزودنی باید بسیار مفید است.

ریفلاکس اسید معده سبزیجات

غذاهای تند (Spicy)، چرب و یا بسیار ترش باعث ریفلاکس می‌شود. غذاهای سرخ شده و چرب، دیرتر هضم شده و از داخل معده تخلیه می‌گردند و به همین دلیل احتمال ریفلاکس را افزایش می‌دهد. غذاهای تند باعث شل شدن دریچه (اسفنگتر) مری شده، غذاهای ترش و اسیدی با افزایش میزان اسیدیته معده این روند را تشدید می‌کند.

فلفل، گوجه فرنگی، پرتقال، لیمو و توت فرنگی اگرچه دارای ویتامین C و منافع زیادی برای بدن است اما اگر زیاد مصرف شود ریفلاکس را تشدید می‌کند.

پس از غذا تا یک ساعت از درازکشیدن پرهیز کنید. اگر نیاز به استراحت دارید، یکی دو بالش زیر سر بگذارید تا زاویه مری به معده حدود ۴۵ درجه باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «علل کمبود آهن خون را بشناسید» ، مجله سلامتی را دنبال کنید.

 • تغذیه در ماه رمضان

  نکات تغذیه‌ای در ماه مبارک رمضان

  تا جایی که می‌توانید، بین افطار تا سحر آب بنوشید. نوشیدن آب کافی خطر کم‌آب شدن بدن در طول …
 • خواص بارهنگ

  بارهنگ و خواص درمانی آن

  به دلیل خاصیت ایجاد لعاب دانه بارهنگ، استفاده از آن برای تسکین سرفه‌های خشک و خونی مفید اس…
 • فواید آشپزی در ظروف مسی

  فواید آشپزی و خوردن غذا در ظروف مسی

  قابلمه‌های مسی که با موادی مانند قلع و استیل ضد زنگ ترکیب شده‌اند، می‌توانند شما را از مسم…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

نکات تغذیه‌ای در ماه مبارک رمضان

تا جایی که می‌توانید، بین افطار تا سحر آب بنوشید. نوشیدن آب کافی خطر کم‌آب شدن بدن در طول …