چشم دنیا را در بلغارستان ببینید

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پروهودنا غاری بسیار وسیع است که زیبایی آن در وصف نمی‌گنجد، غار عجیبی که دو چشم نگهبان آن به انسان‌های بیرون و داخل غار، زل زده است.
غار پروهودنا

وقتی که صحبت از جاذبه های توریستی باشد، غارها همیشه به خاطر درون تاریک و گاه پر عظمتشان از پدیده‌های اسرارآمیز طبیعت محسوب می‌شوند. در بلغارستان غارهای زیادی وجود دارد با این حال غار پروهودنا یا چشم خدا به خاطر ظاهری که دارد از شهرتی ماورایی برخوردار است. با مجله دلتا همراه باشید تا با این غار، آشنا شوید.
غار پروهودنا یا چشم خدا این غار دو حفره بزرگ در وسط دهانه بالایی‌اش دارد که شکل عجیب آن دقیقا شبیه به دو چشمی است که خیره شده‌اند. پروهودنا ۲۶۲ متر طول دارد و جدای از فضای بزرگی که دارد، شکل و ظاهر آن هم با ظاهر چشمی‌اش قابل توجه است در واقع این دوحفره که به وجود آمده‌اند و شبیه به چشم‌های انسان هستند، حاصل فشار رسوبات طبیعی است. این رسوبات هنوز هم در جریان هستند و دو حفره چشمی در مواقعی که باران می‌بارد به مرور بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند. در مواقعی که باران می‌بارد، آب از این دو چشم جاری می‌شود درست مثل این که در حال گریه کردن هستند.
غار پروهودنا در بلغارستان
به واسطه وجود حفره‌هایی که در سقف غار پروهودنا وجود دارد، در موقع روز کاملا داخل آن روشن می‌شود و شب‌ها هم نور مهتاب داخل آن می‌تابد درست مثل دو چشم درخشانی که به عمق تاریکی شب خیره شده‌اند. جالب است بدانید که این غار لوکیشن فیلم «زمانی برای خشونت» در سال ۱۹۸۸ و البته دو فیلم بلغاری دیگر هم بوده است.
تقارنی که در دو حفره‌ این غار و فاصله بین آن‌ها وجود دارد به اندازه‌ای یکسان و مشابه است که باعث شده فرم آن دقیقا یادآور فرم صورت و دو چشم انسان باشد و به همین خاطر است که حالت ترسناک و مرموزی را به آن داده است.
غار پروهودنا از دیدنی های بلغارستان
در غار پروهودنا مدارک و شواهدی به دست آمده است که نشان از زندگی انسان‌های ما قبل تاریخ در آن دارد با این حال این که از این غار به عنوان مکانی برای انجام مراسم مذهبی یا محلی برای زندگی استفاده می‌شده است کاملا نامشخص است چون همانطور که می‌دانید در دوران باستان غارها مکان‌هایی برای انجام مراسم قربانی و آیین‌های خاص بوده است، البته در کشفیات باستان شناسان در این غار چاقوهایی از جنس استخوان پیدا شده‌اند. امروزه در ورودی بزرگ این غار، بانجی جامپینگ یکی از پرطرفدارترین تفریحاتی است که گردشگران می‌توانند داشته باشند.
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر مقاصد جهانگردی، “شهر صخره‌های سفید” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه‌ای که جزایر آن شناورند!

تصور کنید بر روی جایی ایستاده‌اید که بر روی آب شناور است. اگر فکر می‌کنید داریم درباره سکا…