خانه گردشگری در جومالی کیزیک، ۷۰۰ سال به عقب برگردید!

در جومالی کیزیک، ۷۰۰ سال به عقب برگردید!

۵
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جومالی کیزیک یکی از مکان‌هایی است که عثمانی در بورسا برای سکونت انتخاب کرده‌اند. در این روستا که دارای ۲۷۰ خانه است و بافت خانه‌های دوره عثمانی را نشان می‌دهد، ۱۸۰ خانه هم اکنون مورد استفاده است و بعضی از آن‌ها تحت حفاظت و بازسازی قرار گرفته است.

در شرق شهر بورسا، روستایی به نام روستای جومالی کیزیک وجود دارد که توانسته فرهنگ، سنن، آداب و رسوم، شیوه زندگی و معماری اوایل دوران حکومت عثمانیان را به خوبی در خود حفظ کرده و از آن محافظت نماید، به طوری که اکنون پذیرای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است که برای آنان، دیدار از یک روستای ۷۰۰ ساله و فضای حاکم بر آن، بسیار عجیب، شگفت‌انگیز و چشم‌نواز است. با مجله دلتا همراه باشید.
روستای جومالی کیزیک در بورسا
در اطراف این منطقه از ترکیه، روستاهایی با پسوند (kizik) وجود دارد که نام آن‌ها از موقعیت جغرافیایی منطقه برگرفته شده است. جهت جدا سازی روستاها از یکدیگر، به روستایی که در نزدیک‌ترین نقطه رودخانه قرار دارد “کیزیک دره” و به روستای باج وخراج دهنده “فیدیه کیزیک” گفته می‌شده است. تاریخ‌دانان اعتقاد دارند که مردم چند روستای منطقه، برای انجام فرایض مذهبی و خصوصاً برگزاری نماز جمعه، در این روستا گرد هم می‌آمدند و به این جهت این روستا، جومالی کیزیک نام گرفته است.
روستای جومالی کیزیک ترکیه
جالب است بدانید این روستا در حفظ فرهنگ و آداب رسوم به خوبی عمل کرده است و با دیدن معماری بناهای آن از نزدیک می توانید به خوبی این موضوع را متوجه شوید که مردمان این منطقه تا چه میزان ارزش و اعتبار برای فرهنگ خود قائل هستند.
از لذت‌هایی که می‌توانید در سفر خود به این روستا تجربه کنید می‌توان به تماشای معماری‌های سنتی، گشت و گذار در کوچه‌های سنتی روستا، حمام‌های قدیمی، مسجد و … اشاره کرد.
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های جهانگردی، “فستیوال‌های رنگارنگ‌ تایلند” را مطالعه کنید.

دسترسی سریع و آسان به مطالب مجله، با دانلود رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
همین حالا دانلود کنید
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

ونیز ایران کجاست؟

روستای صراخیه را ونیز ایران نامیده‌اند. روستایی ایستاده روی آب و لابه‌لای نیزارهای بلند تا…