خانه دانستنی ها عواملی که مغز و حافظه را تهدید می‌کند!

عواملی که مغز و حافظه را تهدید می‌کند!

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برخی عوامل سبب کاهش عملکرد حافظه و مغز می‌شود. برای رفع این مشکل از راهکارهای مختلفی استفاده می‌شود. برخی از این موارد شامل: ورزش کردن، عدم استفاده از مواد مخدر، روابط اجتماعی صحیح و... می‌باشد.
عوامل تهدید کننده مغز و حافظه!

مغز ما یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن است، اما گاهی ندانسته رفتارهایی را انجام می‌دهیم که به عنوان عادت خطرناک برای مغز شناخته می‌شوند. هرچه سن بالاتر می‌رود به طور طبیعی کمی از عملکرد مغزمان را از دست می‌دهیم. با این وجود، برخی عادت‌های زیان‌آور می‌توانند به فرایند زوال مغز و حافظه سرعت دهند. برای آگاهی از عوامل تهدید کننده مغز و حافظه در مجله دلتا  با ما همراه باشید.

عوامل تهدید کننده مغز و حافشه

مهم‌ترین عوامل تهدید کننده مغز و حافظه!

  • ورزش نکردن  

توصیه می‌شود حداقل به طور میانگین ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید. در واقع، ورزش یکی از معدود راه‌های تقویت‌کننده‌های حافظه است که تاثیر آن ثابت شده است.

  • مکمل‌های تقویت کننده حافظه

شواهد نشان می‌دهد که این مکمل‌ها نه ‌تنها فواید چندانی ندارند، بلکه در بیشتر موارد آسیب‌زننده هم هستند و ممکن است با سایر داروهایی که مصرف می‌کنیم در تداخل باشند؛ از این رو، حتما قبل از استفاده از مکمل‌های گیاهی، با پزشک خود صحبت کنید.

  • اعتیاد به سیگار

نیکوتین موجود در سیگار از مهمترین عوامل تهدید کننده مغز و حافظه است. تحقیقات نشان داده است افرادی که سیگار می‌کشند به طور متوسط مغزشان قشر نازک‌تری نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند، دارند. این بسیار مهم است، زیرا قشر مغز، جایی است که حافظه، زبان و ادراک را پردازش می‌کند.

  • مصرف نادرست مواد قندی

نیمی از قند مورد نیاز بدن به مغز می‌رود. قند ارتباطات سراسر مغز را تسهیل می‌کند و برای حافظه و یادگیری ضروری است. در صورتی که مغز، منبع قندی کمی داشته باشد، از نبود این توانایی‌ رنج می‌برد. علاوه بر این، وجود مقدار زیاد قند در رژیم غذایی، به واسطه اینکه منجر به افزایش وزن می‌شود، می‌تواند باعث مقاومت بدن به انسولین شود.

  • کمبود خواب

کمبود خواب می‌تواند صدمات ماندگاری بر مغز وارد کند. بی‌خوابی هر شب، باعث می‌شود مغز حافظه جدیدی را تشکیل ندهد و اطلاعات مورد نیاز را ذخیره نکند. افسردگی و افزایش اشتها نیز از عوارض دیگر کم‌خوابی است.

  • منزوی بودن

داشتن روابط مثبت اجتماعی، تعامل مثبت و فعال با دیگران همچنین به بهبود حافظه و دیگر مهارت‌های شناختی شما کمک می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مغز افراد تنها چگونه است؟  را در مجله دلتا بخوانید.

دسترسی سریع و آسان به مطالب مجله، با دانلود رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
همین حالا دانلود کنید
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

واقعیت‌هایی که وجود موجودات فرازمینی را اثبات می‌کنند!

نظریه‌پردازان تئوری فرازمینی‌ها مدرکی قاطع بر ملاقات ما و فرازمینی‌ها ارائه دادند. دانشمند…