اصلی‌ترین عامل بروز سرطان پوست!

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مردان بیشتر از زنان دچار سرطان پوست می‌شوند. همچنین شانس ابتلای افراد بالای شصت سال به این نوع سرطان بیشتر از سایر گروه‌های سنی است.
سرطان پوست

سرطان پوست یکی از شایع‌ترین انواع سرطان است که بیش از ۹۰ درصد به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید مبتلا می‌شود. سرطانی که اگر در مراحل اولیه شناسایی شود، میزان مرگ و میر بسیار کمی به همراه دارد و قابل درمان است. با مجله دلتا همراه باشید.

عامل بروز سرطان پوست

در حال حاضر سرطان پوست به سه دسته سرطان‌های  پایه‌ای (BCC)، سرطان سلول‌های سنگفرشی (SCC) و ملانوما یا سلول‌های رنگدانه‌ای پوست تقسیم بندی می‌شود که شایع‌ترین آن‌ها سرطان‌های پایه‌ای است. این نوع سرطان هم اکنون به علت عوامل مختلف در ایران بسیار شایع است.
مهمترین عوامل ایجاد این نوع سرطان در ایران عدم مراقبت درست کسانی که در معرض آفتاب قرار دارند است. معمولا این افراد پس از گذشت سی الی پنجاه سال دچار سرطان از نوع پایه‌ای می‌شوند.
معمولا این نوع سرطان به جز نوع ملانوما با ایجاد یک ضایعه پوستی ساده و بدون علامت در نواحی که در معرض نور خورشید قرار دارد، به وجود می‌آید؛ سرطان ملانوما حتی در نواحی پشت تنه و پوشیده که در معرض آفتاب قرار ندارند نیز ایجاد می‌شود.
مبتلایان به سرطان‌های پایه‌ای ممکن است، به مدت ده سال دارای عارضه باشند اما پس از گذشت چند سال به علت خونویزی و تهاجم یافتن به نزد پزشک مراجعه می‌کنند و متخصصان پوست پس از نمونه برداری سرطان پوست را تشخیص می‌دهند.

راه‌های درمانی

بنابر نوع و میزان پیشرویی سرطان، جراحی به صورت محدود یا وسیع انجام می‌شود. اغلب سرطان‌های پوست با عمل جراحی بهبود پیدا می‌کند و احتمال بازگشت سرطان در این افراد بسیار کم است. کسانی که یک‌بار این سرطان را گرفته‌اند، احتمال ابتلای مجدد به این بیماری بیشتر از افراد دیگر است.
در حال حاضر مراقبت داروی خاصی برای پیشگیری از این مساله وجود ندارد. تنها راه پیشگیری از ایجاد سرطان پوست، مراقبت از پوست، قرار نگرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، استفاده از ضد آفتاب، دستکش و کلاه است.
معمولا افرادی که پوست روشن‌تری دارند و در مناطق آفتاب خیز زندگی می‌کند، شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «علت خون دماغ چیست؟» ، مجله سلامتی را دنبال کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…