خانه دانستنی ها لبخند زدن چه تاثیری بر مغز دارد؟

لبخند زدن چه تاثیری بر مغز دارد؟

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
لبخند زدن و شاد بودن به طور کلی طول عمر شما را افزایش می‌دهد و از بسیاری بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.
تاثیر لبخند زدن بر مغز

هر زمان که لبخند می‌زنید، جشن مختصری در مغزتان بر پا می‌شود. عمل خندیدن سبب فعال کردن پیام‌رسان‌های عصبی می‌شود که برای سلامتی و شادی مفید هستند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تاثیر لبخند بر مغز می‌پردازیم.

تاثیر لبخند بر مغز

آیا می ‌دانستید خندیدن سبب آزاد شدن نوروپپتیدها می‌شود که ماموریت‌شان، مبارزه با استرس است؟ نوروپپتیدها مولکول‌های کوچکی هستند که مجوز برقراری ارتباط را می‌دهند. این مولکول‌ها زمانی‌که ما خوشحال، غمگین، عصبانی، افسرده و هیجان‌زده هستیم، پیام‌رسانی به کل بدن را تسهیل می‌کند. زمانی که لبخند می‌زنید انتقال‌دهندگان عصبی احساسات خوب، (دوپامین، اندورفین‌ و سروتونین‌) آزاد می‌شود. این آزادسازی نه تنها به بدن آرامش می‌دهد، بلکه می‌تواند ضربان قلب و فشار خون را نیز پایین بیاورد. اندورفین‌ها همچنین به عنوان یک مسکن طبیعی درد عمل می‌کنند.

تاثیر لبخند زدن بر مغز

در نهایت، سروتونینی که به واسطه‌ لبخند شما آزاد می‌شود، به عنوان یک عامل ضدافسردگی و سرحال کننده عمل می‌کند. امروزه بسیاری از داروهای ضدافسردگی‌ نیز بر سطوح سروتونین در مغز شما اثر می‌گذارند، اما اگر به‌ واسطه‌ لبخند خودتان سبب آزاد شدن این انتقال‌دهندگان عصبی شوید، دیگر نیاز نیست نگران اثرات جانبی این داروها باشید، به علاوه به نسخه‌ پزشک هم نیازی ندارید.

پیشنهاد مطالعه: “آیا شبکه‌های اجتماعی باعث افسردگی می‌شوند؟” را در مجله دانستنی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

سفر به مریخ چگونه اتفاق افتاد؟!!

مریخ ۸۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و سفر به آن هفت تا هشت ماه طول می‌کشد (بسته به م…