آیا تشخیص ابتلا به ویروس کرونا با اپل واچ ممکن است؟

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به ادعای محققان بیمارستان مانت سینای، اپل واچ می‌تواند با اندازه‌گیری HRV، ابتلا به ویروس کرونا را پیش از ظهور علائم بیماری تشخیص دهد.
ابتلا به ویروس کرونا

برای تشخیص ابتلا به ویروس کرونا، فرد حتما باید مریض شود و علائمی نشان بدهد؛ پس از بروز علائم، آزمایش کرونا انجام می‌شود که اگر مثبت باشد، فرد باید قرنطینه شود و اقداماتی جهت درمان انجام بدهد. اگر می‌توانستیم به‌سادگی افراد مبتلا به کرونا ویروس را که علائمی نشان نمی‌دهند را شناسایی کنیم، قطعا می‌شد آن‌ها را زودتر از جامعه جدا کرد و به ‌شکلی مؤثرتر فرایند درمان آن‌ها را انجام داد. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره امکان تشخیص کرونا با اپل واچ می‌خوانید.

تشخیص ابتلا به ویروس کرونا با اپل واچ

مطالعه‌ جدیدی که توسط محققان بیمارستان مانت سینای نیویورک انجام شده است، نشان می‌دهد که چگونه تکنولوژی ساعت هوشمند اپل می‌تواند پیش از تشخیص رسمی، ابتلا به ویروس کرونا را تشخیص بدهد. محققان بیمارستان مانت سینای از داده‌های اپل واچ به‌منظور پایش معیار پزشکی تغییرپذیری ضربان قلب (HRV) استفاده کردند. معیار HRV زمان بین تغییرات ضربان قلب هر فرد را در طول روز اندازه می‌گیرد. بالا بودن عدد HRV بدین معنی است که سیستم عصبی فرد به ‌شکل سالم و فعال به نشانه‌‌ها واکنش نشان می‌دهد. اگر عدد HRV پایین باشد، ممکن است سیستم عصبی فرد به ‌منظور تطابق پیدا کردن با تغییرات ضربان قلب با مشکل مواجه شده باشد.

دانشمندان می‌دانند پایین بودن HRV می‌تواند مبتلا شدن به ویروس را پیش‌بینی کند. در همین راستا محققان بیمارستان مانت سینای، این فرضیه را مطرح کردند که ممکن است از معیار HRV برای تشخیص کرونا با اپل واچ استفاده کرد. محققان تقریبا ۳۰۰ نفر از کارکنان واحد سیستم بهداشتی مانت سینای را اندازه گرفتند. این افراد به‌صورت داوطلبانه قبول کردند که اپل واچ به دست ببندند و اپلیکیشنی ویژه برای پایش HRV خود دانلود کنند.

محققان در مورد داوطلبانی که به ویروس کرونا مبتلا شدند، تحقیق کردند و متوجه شدند تغییرات HRV هفت روز پیش از آزمایش مثبت کرونا آغاز شده است. این یعنی تغییرات HRV که از طریق دستگاهی نظیر اپل واچ اندازه گرفته می‌شود، ممکن است پیش از اینکه فرد از ابتلا به ویروس کرونا مطلع شود، آن را مشخص کند.

محققان بیمارستان مانت سینای در مقاله‌ای که به‌عنوان نتیجه‌ پژوهش خود منتشر کرده‌اند می‌گویند پیشرفت‌های حاصل‌شده در دستگاه‌های دیجیتال سلامتی‌محور، فرصتی منحصربه‌فرد برای بهبود مهار بیماری‌ها ارائه می‌دهند. این محققان می‌گویند مردم اکنون با دستگاه‌هایی نظیر اپل واچ به‌منظور نظارت روی سلامتی خود به‌خوبی آشنا هستند. به‌علاوه این افراد برای جمع‌آوری داده‌های سلامتی‌شان توسط اپل واچ، نیاز به کمک افراد دیگر ندارند. گزینه‌ دیگری که مردم پیش رو دارند، استفاده از اپلیکیشن برای پایش علائم حیاتی بدن است که کاری زمان‌بر محسوب می‌شود و گاهی اوقات فرد ممکن است فراموش کند که داده‌های مدنظر خود را در اپلیکیشن وارد کند.

پیشنهاد مطالعه: در مجله دانستنی دلتا مطلب «ویروس کرونا هیچ‌وقت نابود نمی‌شود!» را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

استرس باعث آب رفتن مغز می‌شود!

نتایج مطالعه‌ای نشان داد افراد به دلیل استرس مداوم دچار اختلال حافظه می‌شوند. در این مطلب …