خانه سلامتی کمبود ویتامین D باعث دیابت می‌شود؟

کمبود ویتامین D باعث دیابت می‌شود؟

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از موارد حائز اهمیت در زمینه پیشگیری از دیابت نوع ۲، تنظیم سطح ویتامین D بدن در حد نرمال است.
ویتامین D و دیابت

ویتامین D ویتامین نور خورشید است، این نام به ‌این ‌علت است که مواجهه متوسط با نور خورشید از طریق تابش اشعه ماوراءبنفش به پوست باعث تشکیل ویتامین D در بدن می‌شود. عوامل مختلفی بر میزان تولید ویتامین D در بدن اثر دارد، ازجمله: میزان مواجهه فرد با نور خورشید، سن فرد، فصل سال، عرض جغرافیایی منطقه و ساختار ژنتیکی افراد. در ادامه همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا به بررسی رابطه ویتامین D و دیابت بپردازیم.

رابطه ویتامین D و دیابت

یکی از موارد حائز اهمیت در زمینه پیشگیری از دیابت نوع ۲، تنظیم سطح ویتامین D بدن در حد نرمال است.

چاقی و نداشتن تناسب اندام از عمده‌ترین دلایل ابتلا به دیابت نوع ۲ است و کمبود ویتامین D به‌عنوان یک پل ارتباطی بین چاقی و دیابت نوع ۲ عمل می‌کند، به این صورت که چاقی با تجمع چربی در بدن همراه است و به علت ورود ویتامین D از خون به بافت چربی بدن، سطح آن در خون افراد چاق کاهش می‌یابد، بنابراین احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در این افراد افزایش می‌یابد. کمبود ویتامین D علاوه بر اینکه در ایجاد دیابت نوع ۲ دخالت دارد، می‌تواند در ایجاد و پیشرفت این عوارض نیز نقش داشته باشد.

جهت

ویتامین D و دیابت

 جلوگیری از عوارض نامطلوب کمبود ویتامین D باید از مکمل‌های این ویتامین با دوز مناسب تحت نظر پزشک استفاده و از دریافت بیش‌ از حد آن اجتناب کرد، چرا که می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت با ویتامین D  که با علائم متعددی نظیر افزایش تجمع کلسیم در بافت‌های مختلف (ازجمله استخوان‌ها و حتی در بافت‌های نرم مثل کلیه، ریه، قلب و …) شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از میوه‌های مفید برای دیابت مطلب «بهترین میوه ها برای مبتلایان به دیابت» را در مجله سلامتی مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چه زمان ‌به بروز کرونای انگلیسی شک کنیم؟

 متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه کرونای انگلیسی از نظر علائ…