خانه سلامتی گیاهی که می‌تواند دیابت را کنترل کند

گیاهی که می‌تواند دیابت را کنترل کند

۲۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بررسی‌های یک مطالعه نشان داد که گیاه شقاقل ایرانی می‌تواند باعث کاهش قند خون موش‌های دیابتی‌ شود.
گیاه دارویی ایرانی

گیاه «شقاقل ایرانی» بومی جنگل‌های شمال ایران است. بررسی‌ها نشان داده گونه‌های دیگر این گیاه در طب سنتی چین، برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد و سبب کاهش قابل‌ توجه قند خون می‌شود. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید تا با نتایج مطالعات بر این گیاه دارویی ایرانی آشنا شوید.

به منظور بررسی اثر این گیاه بر سلامت، پژوهشگران ۲۰ موش صحرایی را توسط دارو دیابتی کردند و به آن‌ها دوزهای مختلفی از عصاره گیاه شقاقل خوراندند. در شروع آزمایش و پس از آن به صورت هفتگی از موش‌ها خون گرفته و قند خون آن‌ها اندازه‌گیری شد. در پایان پس از ۲۸ روز موش‌ها برای بررسی بیشتر، تشریح شدند.

یافته‌های پژوهشگران نشان داد که بالاترین دوز از عصاره گیاه شقاقل توانست قند خون موش‌های دیابتی‌ شده را بعد از ۲۸ روز به میزان ۲۵ درصد نسبت به قند خون موش‌های گروه کنترل، کاهش دهد. دوز ۴۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم هم توانست، بالا رفتن قند خون موش‌های دیابتی را کنترل کند و در همان مقدار زمان شروع آزمایش، نگه دارد.

درمان دیابت

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند عصاره اتانولی ریزوم گیاه شقاقل ایرانی اثر کاهنده قند خون در موش صحرایی دیابتی دارد که این اثر می‌تواند به حضور ترکیباتی مانند ساپونین‌های استروئیدی، فلاونوئیدها یا پلی‌ساکاریدها و مکانیسم‌هایی مانند کاهش تولید گلوکز کبدی، کاهش برداشت گلوکز از کبد و افزایش حساسیت گیرنده‌های انسولینی مرتبط باشد.

به اعتقاد پژوهشگران این تحقیق؛ برای شناسایی ترکیبات موثر در این گیاه دارویی ایرانی، نیمه عمر عصاره شقاقل، تاثیرات کاهنده قند خون در دوزهای بالاتر و … لازم است مطالعات بیشتری انجام شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از میوه‌های مفید برای دیابت مطلب «بهترین میوه ها برای مبتلایان به دیابت» را در مجله سلامتی مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل کمبود آهن خون را بشناسید

کسانی که کم‌خونی دارند اکسیژن موجود در خونشان کم است، در نتیجه قلب مجبور است سخت‌تر کار کن…