خانه سلامتی عوارض مصرف نمک زیاد

عوارض مصرف نمک زیاد

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خوردن نمک بیش از حد باعث بروز مشکلات بسیاری می‌شود که گاه ممکن است قابل جبران نباشد و آسیب‌های جدی و خطرناکی به بدن وارد شود.
عوارض مصرف نمک زیاد

آیا می‌توانید خوردن غذا را بدون هیچ ادویه‌ای تصور کنید؟ برای اینکه از نظر چشایی از غذا لذت ببریم، وجود نمک ضروری است، اما مصرف زیادش خطرناک بوده و عواقب ناخوشایندی خواهد داشت. در این مطلب از مجله دلتا به بررسی عوارض مصرف نمک زیاد می‌پردازیم.

عوارض مصرف نمک زیاد

مصرف بیش از حد نمک می‌تواند موجب بعضی از هشدارها و مشکلات سلامتی شود و سلامت فرد را به خطر بیندازد. از جمله عوارض مصرف نمک زیاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش فشار خون

نمک می‌تواند فشار خون شما را زیاد کند، تا حدی که ممکن است شما را دچار سکته یا نارسایی‌های قلبی کند. هیچ رابطه‌ای بین سن و میزان فشار خون وجود ندارد. کاهش مصرف نمک و ورزش منظم به شما اطمینان خواهد داد که سطح فشار خونتان تحت کنترل است.

ایجاد سرطان معده

افرادی که در برنامه‌ غذایی‌شان مقدار زیادی نمک وجود دارد، به نسبت دیگران بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند. نمک به معده‌ شما آسیب رسانده و آن را در برابر این باکتری آسیب پذیر می‌سازد. همچنین به یاد داشته باشید که مردان نسبت به زنان به میزان بیشتری در خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

عوارض مصرف نمک زیاد

افزایش ابتلا به چاقی

در روزگاری که چاقی فراگیر شده است، بهتر است یک دلیل دیگر این بیماری نامطلوب را بشناسید. نمک، به خودی خود باعث افزایش وزن نخواهد شد، اما می‌تواند بیشتر شما را تشنه نگاه دارد. حالا اگر مصرف مایعات‌تان، از نوع نوشیدنی‌های شیرین باشد، آن وقت به ناگاه خودتان را درگیر با اضافه وزن می‌بینید.

پوکی استخوان

خانم‌ها به دلیل هورمون‌هایشان شدیدا مستعد پوکی استخوان هستند. هنگامی که بین مردان و زنان مقایسه انجام دهیم، زنان ریسک بسیار بالاتری را در این زمینه پذیرا هستند. برنامه غذایی پر نمک، باعث کاهش کلسیم خواهد شد. همچنین مصرف زیاد نمک، رابطه‌ مستقیم با دریافت زیاد سدیم داشته و سدیم زیاد هم مساوی با ضعف استخوان‌بندی است.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب تست ۱۰ ثانیه ای کرونا با دقت ۹۹ درصد به مجله دانستنی‌ دلتا مراجعه کنید.

 • علت سنگ کلیه

  علت ایجاد سنگ کلیه

  سنگ کلیه معمولا یک علت واحد و مشخص ندارد اما عواملی وجود دارند که احتمال بروز سنگ کلیه را …
 • علت سفیدی زبان

  علت سفیدی زبان و درمان‌ خانگی آن

  زبان سفید اصطلاحی است که برای توصیف هر منطقه از زبان که روی آن یک پوشش سفید مایل به خاکستر…
 • خاصیت ژلاتین

  خواص شگفت‌انگیز ژلاتین

  نتایج تحقیقات متعددی نشان می‌‎دهد که مصرف ژلاتین موجب افزایش تراکم استخوان می‌شود. …
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علت ایجاد سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولا یک علت واحد و مشخص ندارد اما عواملی وجود دارند که احتمال بروز سنگ کلیه را …