آیا پس از تزریق واکسن کرونا باید از ماسک استفاده کرد؟

۱۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در برخی کشورها واکسیناسیون مردم آغاز شده. اگرچه تزریق واکسن به دید برخی افراد به معنای رهایی از محدودیت‌ها خواهد بود، اما همچنان پس از واکسیناسیون نیز باید اقدامات احتیاطی مانند استفاده از ماسک را ادامه داد.

واکسن کرونا با سرعت بسیار بالایی نسبت به واکسن‌های دیگر توسعه پیدا کرده، اما از آنجایی که هنوز اطلاعات کاملی درباره کارایی آن‌ها نداریم، تزریق آن به معنای آزادی کامل نیست. به گفته کارشناسان پس از تزریق واکسن کرونا هم افراد همچنان باید از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی را هم رعایت کنند، در ادامه این مطلب از مجله دلتا به این سوال جواب می‌دهیم که دلیل استفاده از ماسک پس از تزریق واکسن چیست؟

بلافاصله پس از تزریق واکسن کرونا از بدن محافظت نمی‌شود!

واکسن کرونا فایزر و مدرنا برای محافظت از بدن به تزریق دو دوز نیاز دارند و دوز دوم برای مصونیت در برابر کووید-۱۹ ضروری است. در حالی که دوز اول اثربخشی بالایی دارد، دوز دوم میزان محافظت از بدن را افزایش می‌دهد و همچنین مدت زمان مصونیت را بیشتر می‌کند.

پس از تزریق دوز دوم، بدن به مدت زمانی برای ساخت محافظ نیاز دارد تا بتواند با کرونا مبارزه کند. این زمان می‌تواند نزدیک به دو هفته برسد و به همین دلیل باید در این زمان از ماسک استفاده کنید و همچنین به افراد در خارج از خانه خود نزدیک نشوید.

تزریق واکسن کرونا و انتقال کرونا

پس از تزریق واکسن، امکان انتقال کرونا وجود دارد

از آنجایی که کووید-۱۹ و واکسن آن جدید هستند، شواهد کافی مبنی بر عدم انتقال بیماری در صورت تزریق واکسن وجود ندارد. ضمنا در گذشته یکی از مقامات مدرنا به این موضوع اشاره کرده بود که واکسن کرونا از انتقال کووید-۱۹ جلوگیری نمی‌کند. این احتمال وجود دارد که افراد پس از تزریق واکسن همچنان به کرونا مبتلا شوند اما علائم آن را تجربه نکنند که نتیجه‌ای جز انتقال آن به افراد دیگر ندارد.

امکان ابتلای مجدد به کرونا وجود دارد

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC)، نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن به ویروس کرونا، حتی در دوره مصونیت هم به صورت کامل درک نشده، دانشمندان با تحقیقات بیشتر می‌توانند احتمال ابتلای مجدد به کرونا را مشخص کنند. در حالی که پژوهش‌های اخیر از مصونیت حداقل تا ۸ ماه خبر می‌دهند، اما شاید افراد دوباره به این بیماری مبتلا شوند.
تزریق واکسن کرونا و استفاده از ماسک
دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟

اگر لباس فضانوردی به تن نداشته باشید و در معرض خلا فضا قرار بگیرید، چه می‌شود؟ در این مطلب…