خانه نکات حقوقی دیر کرد تحویل ملک به خریدار چه عواقبی دارد؟

دیر کرد تحویل ملک به خریدار چه عواقبی دارد؟

۳
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
تاخیر در تحویل ساختمان از جمله تاخیر‌های رایجی است که در قراردادهای ملکی مشاهده و به موجب آن دعاوی زیادی هم مطرح می‌شود.
دیر کرد تحویل ملک

یکی از مهم‌ترین مواردی که قانونگذار بر آن تاکید بسیاری دارد تحویل دادن ملک در زمان مقرر است، زیرا یکی از دعاوی رایجی که دادگاه‌ها به آن رسیدگی می‌کنند مواردی است که مربوط به تاخیر در انجام تعهدات می‌شود. در قرارداد‌های خرید و فروش ملک معمولا ذکر می‌شود که فروشنده موظف است ظرف مدت زمان مشخصی ملک را به خریدار آن تحویل دهد. به دنبال کوتاهی فروشندگان املاک و انجام ندادن این تعهدات قانونی، دعاوی متعددی از سوی خریداران ملک در دادگاه‌ها از این بابت مطرح می‌شود. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی دیر کرد تحویل ملک به خریدار می‌پردازیم.

دیر کرد تحویل ملک

اگر در تاریخی که دو طرف معامله آن را تعیین کرده‌اند ساختمان تحویل داده نشود، مشتری می‌تواند به دادگاه مراجعه و دادخواستی را در این باره تنظیم کند و علاوه بر آن خریدار می‌تواند خسارت دیر کرد را هم از فروشنده دریافت کند. خسارت با توافق طرفین در قرارداد نوشته می‌شود، این خسارت می‌تواند به صورت روزانه یا به صورت ماهانه محاسبه شود و مبلغ آن هم باید حتما در قرارداد نوشته شود و پس از آن دو نفر شاهد آن را امضا کنند. در صورتی که فروشنده ملک را در زمان مقرر تحویل ندهد، قانون حتما با او برخورد می‌کند و خسارت مشخصی را  به خریدار می‌دهد. بر اساس آنچه که در قانون آمده است این حق برای خریدار وجود دارد تا برای دفاع از حق خود به مراجع قانونی مراجعه کند و در  صورتی که دو طرف در قرارداد خود مبلغ جریمه را ذکر نکرده باشند، قانون‌گذار آن را تعیین می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطالبه افت قیمت خودرو پس از تصادف را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

حقوق زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

قبل از طلاق توافقی زوجین باید درمورد همه مسائل و امور مشترک زندگی، اعم از مالی و غیر مالی …