خانه گردشگری دریاچه‌ای که ناگهان غیب می‌شود!

دریاچه‌ای که ناگهان غیب می‌شود!

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در استرالیا دریاچه‌ای بزرگ هست که گاهی نیست! این دریاچه گاهی غیب می‌شود و بارها در طول تاریخ خشک شده اما دوباره حیات خود را به دست آورده است.
دریاچه جورج

در گزارش امروز مجله دلتا قصد داریم تا شما را به قاره اقیانوسیه و کشور استرالیا ببریم. در استرالیا دریاچه‌ای عجیب وجود دارد که بارها در طول زمان خشک شده اما به کمک طبیعت دوباره حیات در آن به جریان افتاده است. دریاچه جورج ، دریاچه‌ای غیر قابل پیش‌بینی که اگر امروز پر از آب باشد شاید تا فردا به دریاچه‌ای خشک و مرتعی بدون آب تبدیل شود.  دریاچه جورج استرالیا

دریاچه جورج کجاست؟

دریاچه جورج در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی کانبرا در استرالیا و دقیقا در کنار جاده فدرال واقع است. بستگی به این دارد که در چه روزی از سال به کنار این دریاچه بروید گاهی با دریاچه‌ای بزرگ روبرو می‌شوید و گاهی هم با علفزاری باتلاقی! البته دریاچه جورج (Lake George) اصلا قابل پیش‌بینی نیست و آب‌های آن مثل سراب می‌روند و می‎آیند. یکی از داستان‌های جذاب این دریاچه به شبی برمی‌گردد که در عرض چند ساعت آب کیلومترها بالا آمد، شدت آب در حدی بود که بعد از پر شدن دریاچه، آب به اندازه ۱۵۵ کیلومتر مربع پراکنده شد و قسمت ساحل شرقی‌اش حتی به جاده هم رسید. اما زمانی که دریاچه به سمت خشک شدن می‌رود شدت خشکی تا حدی است که حتی حیوانات در میان گیاهانی که در بستر آن رشد می‌کنند به گشت و گذار می‌پردازند.

علفزار

این دریاچه چگونه به وجود آمد؟

دریاچه جورج یکی از قدیمی‌ترین دریاچه‌های دنیاست و زمان پیدایش آن به یک میلیون سال قبل برمی‌گردد. دریاچه جورج هیچ خروجی‌ای ندارد پس در طول هزار سال تمامی املاح و نمک هایی که به این دریاچه ریخته شده بر روی هم تلمبار شده‌اند و میزان املاح آب این دریاچه به شوری آب دریاهاست.

دریاچه با آب شور

در اوایل دهه ۱۸۰۰، این دریاچه بسیار بزرگ‌تر از امروز بود آنقدر بزرگ که از ماهی‌هایش استفاده‌های زیادی می‌شد اما در دهه ۱۸۴۰ مقدار آب آن تا حدی خشک شد که ماشین‌ها می‌توانستند تا وسط دریاچه پیشروی کنند. اما وضعیت به همین منوال پیش نرفت و چند دهه بعد دوباره مقدار آب دریاچه بیشتر و بیشتر شد تا حدی که عده‌ای تصمیم گرفتند تا در کنار آن ریزورتی مجهز به قایق و کشتی درست کنند. اما در شروع قرن بعد، آب دریاچه دوباره خشک شد و کشتی‌ها و قایق‌ها بدون استفاده در کناره ساحل رها شدند.

استرالیا

چرا سطح آب دریاچه تغییر می‌کند؟

اینکه چه چیزی باعث تغییرات وسیع سطح آب این دریاچه می‌شود تا مدت‌ها معمایی رمز آلود بود. بعضی از مردم معتقد بودند که آب دریاچه از چشمه‌های پنهان زیرزمینی تامین می‌شود و وقتی در بستر دریاچه شکافی به وجود می‌آید دریاچه کاملا بدون آب می‌شود. اما به گفته زمین شناس معروف استرالیایی، دریاچه جورج در واقع یک گودال و فرورفتگی بزرگ است که وقتی پر از آب می‌شود شکل و شمایل یک دریاچه را به خود می‌گیرد. در زیر بستر دریاچه همیشه آب وجود دارد که به طرز عجیبی کاملا شور هستند اما با افزایش بارندگی‌ها دریاچه کاملا پر از آب می‌شود.

دریاچه رمزآلود

دریاچه جورج کاملا از بارندگی و دیگر جریان‌ها تغذیه می‌شود و چون دریاچه خروجی ندارد تنها چیزی که باعث ناپدید شدن آب می‌شود تبخیر است. شاید بپرسید تبخیر در دریاچه‌های دیگر هم اتفاق می‌افتد ولی چرا آن‌ها خشک نمی‌شوند؟ دریاچه جورج نسبت به دریاچه‌های دیگر عمق بسیار کمتری دارد برای همین تاثیر یک پدیده طبیعی مثل تبخیر تاثیر زیادی روی مقدار آب آن می‌گذارد. اینکه این دریاچه چطور در عرض چند ساعت می‌تواند پر و خالی شود دلیل دیگری مثل وزش بادهای شدید هم دارد. در واقع، وزش بادهای شدید که از یک سمت به سمت دیگر دریاچه اتفاق می‌افتد تاثیری مثل سونامی دارد.

دریاچه جورج با سطح آب متغیر

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

فستیوال‌های رنگارنگ‌ تایلند

تایلند نه تنها سواحل درخشان و جنگل‌هایی بکر با درختان سر به فلک کشیده‌ای دارد، بلکه دارای …