خانه نکات حقوقی حقوق زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

حقوق زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
همانطور که قانون ازدواج را محترم شمرده و برای نظم بخشیدن به آن قواعدی وضع کرده، طلاق را نیز یک راه حل برای اختلافات و مشکلات جدی در نظر گرفته است.
حقوق زن در طلاق

قبل از طلاق توافقی زوجین باید درمورد همه مسائل و امور مشترک زندگی، اعم از مالی و غیر مالی به توافق برسند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی حقوق زن در طلاق توافقی می‌پردازیم.

انواع حقوق زن در طلاق توافقی

نفقه

براساس ماده ۱۱۰۷ نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن و البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج. بر همین اساس میزان نفقه همه زنان یکسان نیست و با توجه به شرایط زندگی و عرف تعیین می‌شود. در خصوص نفقه ممکن است، زوجین چند سال زندگی مشترک داشته باشند؛ اما زوجه هیچ وقت نفقه دریافت نکرده باشد؛ در این حالت زن می‌تواند نفقه این چند سال را درخواست کند.

مهریه

یکی دیگر از مواردی که به زن تعلق می‌گیرد مهریه است. مهریه دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه دارد. در نوع اول زن می‌تواند هر زمان مهریه را درخواست کند و مرد موظف به پرداخت آن است اما در مورد دوم در صورتی مرد موظف به پرداخت است که استطاعت مالی داشته باشد. پرداخت کامل یا جزیی از مهریه و یا حتی عدم پرداخت مهریه کاملا وابسته به توافق زن و مرد است. ممکن است طرفین توافق کنند که مقداری از مهریه به صورت یک جا یا اقساط به زن پرداخت شود. با این حال عموما در طلاق توافقی زنان موفق نمی‌شوند به طور کامل مهریه دریافت کنند؛ چرا که مرد خواهان بخشش مهریه در ازای طلاق می‌شود و در نتیجه گاهی زن مجبور می‌شود برای طلاق از مهریه خود بگذرد.

حقوق زن در طلاق

حضانت و نگهداری از فرزندان

بر طبق قانون نگهداری پسر و دختر تا سن ۷ سالگی با مادر است. پسر از ۷ تا ۱۵ سالگی، نزد پدر نگهداری می‌شود و اگر دختر باشد از ۷ تا ۹ سالگی، نگهداری او با پدر است. بعد از اینکه دختر به سن ۹ سالگی رسید و یا پسر به سن ۱۵ سالگی رسید، خودشان می‌توانند انتخاب کنند که با پدر زندگی کنند و یا مادر.

نفقه فرزندان

نفقه فرزندان برعهده مرد است و زن تکلیفی در این مورد ندارد. پدر موظف به پرداخت نفقه است. در مورد نفقه فرزندان، پسر تا سن ۱۸ سالگی و پس از آن تا زمانی که کاری نداشته باشد و دختر هم تا زمانی که مجرد است، به شرط اینکه کاری نداشته باشد، می‌توانند از پدر نفقه دریافت کنند.

جهیزیه زن

معمولا زن یک سیاهه از جهیزیه تهیه می‌کند که به امضا شوهر می‌رسد و در زمان طلاق زن می‌تواند جهیزیه خود را با خودش ببرد. در صورتی که طرفین در مورد مسائل مهم زندگی مانند مسائل مالی، حضانت و نفقه فرزندان، هزینه‌های رسیدگی به پروسه طلاق، جهیزیه، اجرت‌المثل و غیره توافق کنند، پروسه طلاق ساده‌تر می‌شود و در زمان کوتاهی به اتمام می‌رسد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب حضانت دائم فرزند را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

عواقب ترک منزل توسط زن

ترک منزل توسط زن یکی از رایج ترین موارد عدم تمکین است. هرگاه زن به وظایف زناشویی خود عمل ن…