خانه نکات حقوقی تمدید قرارداد اجاره و نکات آن

تمدید قرارداد اجاره و نکات آن

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اجاره یکی از رایج‌ترین و مهم‌ترین قراردادها در حوزه معاملات املاک است که بین موجر و مستاجر منعقد می‌شود.
تمدید کردن قرارداد اجاره

در عقد اجاره قانون‌گذار برای اینکه حق و حقوق هر دو طرف رعایت شود قوانین و مقرراتی را تعیین کرده که در صورت آگاهی موجر و مستاجر از این قوانین از بسیاری اختلافات جلوگیری می‌‎شود. یکی از مواردی که در بخش اجاره ملک مطرح است تمدید اجاره است. زمانی که مهلت قرارداد اجاره تمام می‌‎ شود دو حالت متصور است. مستاجر ملک را تخلیه می‎ کند و یا با موجر به توافق می‎ رسند مدت بیشتری در مورد اجاره بماند که به آن تمدید اجاره‌نامه می ‎گویند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تمدید کردن قرارداد اجاره می ‌پردازیم.

تمدید قرارداد اجاره 

تمدید اجاره در بنگاه املاک: بهترین و مطمئن‎ ترین روش، تمدید کردن قرارداد اجاره در بنگاه معاملات ملکی است. وقتی که تمدید اجاره، در بنگاه انجام شود، برای قرارداد جدید که بین موجر و مستاجر دوباره منعقد می ‎شود می ‎توان کد رهگیری املاک دریافت کرد. تمدید اجاره در بنگاه به شیوه‌های زیر انجام می ‎شود:

  • تمدید اجاره در سامانه سراسری املاک کشور و دریافت کد رهگیری
  • پشت‌نویسی اجاره‌نامه
  • تنظیم اجاره‌نامه جدید و یا متمم قرارداد اجاره

 تمدید شفاهی اجاره‌نامه: برخلاف تمدید اجاره در بنگاه مشاور املاک می ‎توان گفت نامناسب‎ ترین روش تمدید، تمدید شفاهی و بیانی بین مالک و مستاجر است. زیرا در صورت بروز اختلاف طرف ‎های قرارداد از نظر اثبات توافقاتی که بین خود رد و بدل کرده ‎اند دچار مشکل می‎ شوند.

تمدید اجاره بین طرف‎ های قرارداد: این روش که در اصطلاح تمدید اجاره، به صورت دستی گفته می‎ شود در مواردی است که مالک و مستاجر به جای مراجعه به بنگاه املاک، تصمیم می‎ گیرند به شکل دستی و پشت نویسی، قرارداد را تمدید کنند. فقط باید شهود در پشت قولنامه ملک را امضا کنند و پشت‌نویسی به طور دقیق و صحیح انجام شود.

تمدید کردن قرارداد اجاره

نکات قانونی تمدید اجاره ‌نامه ملک

  • برای تمدید قرارداد، باید شروط یا تغییراتی در آن صورت گیرد و کلیه شرایط و تغییرات جدید به طور دقیق و با جزئیات در اجاره‌نامه جدید درج شود.
  • در زمان تمدید اجاره، افرادی به عنوان شاهد حضور داشته باشند و در مواردی که لازم است تحت عنوان شاهد قرارداد اجاره را امضا کنند. این اقدام به این دلیل است که اگر اختلاف و دعوایی بین موجر و مستاجر رخ داد، شهود در مراجع قانونی حاضر و شهادت بدهند.
  • افراد برای تنظیم قرارداد اجاره جدید یا تمدید آن از متن‎ های آماده در اینترنت استفاده نکنند و این کار را به مشاور املاک متخصص محول کنند تا با توجه به شرایط واقعی هر دو طرف قرارداد، یک قرارداد اجاره‌ای صحیح تنظیم کنند.
  • دریافت کد رهگیری برای کلیه معاملات ملکی چه خرید و فروش و چه اجاره ملک مطابق قانون اجباری است. این امر در زمان تمدید، اجاره‌نامه باید رعایت شود.
  • بنگاه صرفا باید هزینه کمیسیون تمدید را دریافت کند، و حق دریافت مبالغ بیشتری برای دریافت کد رهگیری و … ندارد.
  • هزینه‌های تمدید اجاره‌نامه توسط اتحادیه املاک به بنگاه‌ های ملکی ابلاغ می‎ شود. بهتر است که موجر و مستاجر از مبلغی که اتحادیه برای بنگاه‎ های معاملات ملکی تعیین می‎ کند آگاه باشند.
  • قراردادهای ملکی باید فقط در بنگاه‎ های دارای جواز کسب از اتحادیه املاک تنظیم و تمدید تا از مشکلات بعدی پیشگیری شود. این مجوز باید در محدوده دید همه افراد باشد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر حقوق و تکالیف مستاجر را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

نحوه استعلام آنی اعتبار چک

اگر در کسب ‌و کار خود با چک سر و کار دارید، می‌توانید قبل از گرفتن چک از طرف مقابل، وضعیت …