دریاچه دوقلو سیاه گاو، آکواریوم طبیعی ایران

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در اطراف این دریاچه دشت‌‎ها و کوه‌های بلندی واقع شده که همراه با موسیقی پرندگان به همراه سمفونی ملایمی از نسیم باد تبدیل به یک جاذبه گردشگری مناسب به منظور گذراندن ایام تعطیلات و بدست آوردن آرامش شده است.
دریاچه دوقلو

دریاچه دوقلو سیاه گاو

ایلام شهری است که بین حصاری از کوه‌ها و ارتفاعات جنگلی واقع شده و دارای آب‌و‌هوای معتدلی می‌باشد. همچنین این شهر کوهستانی سرشار از دیدنی‌های طبیعی و بکر است. اگر بخواهیم یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری در شهر ایلام را نام ببریم می‌توانیم به دریاچه دوقلو سیاه گاو اشاره نماییم. مجله دلتا را همراهی کنید تا با این جاذبه زیبا در غرب کشور آشنا شوید.
دریاچه دوقلو

درباره موقعیت دریاچه

استان ایلام به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارا می‌باشد، زمانی مقر ییلاق عشایر بوده است و به اصلاح به آن حسین آباد پشتکوه هم گفته می‌شده است. این شهر به عنوان سومین شهر کردنشین ایران به شمار می‌رود. دریاچه سیاه گاو در یکی از روستاهای توابع شهر ایلام به نام آبدانان قرار گرفته است. رودخانه سیاه گاو با عبور از میان دره‌های میان کبیرکوه که در جنوب شرقی آبدانان قرار دارد، به سمت دریاچه دوقلو حرکت می‌کند. ابتدا به دریاچه اول و با کمی اختلاف سطح، به دریاچه دوم می‌ریزد. آبی که از دریاچه دوم خارج می‌شود به صورت رود نسبتا پر آب راهی زمین‌های کشاورزی اطراف روستای آبدانان می‌شود. دریاچه دوقلو جزئی از جاذبه‌های گردشگری بکری است، که هنوز برای عموم مردم شناخته نشده است. اگر به دنبال جایی برای بدست آوردن انرژی از دست رفته خود هستید این دریاچه گزینه مناسبی می‌تواند باشد.
دریاچه دوقلو سیاه گاو

چرا دوقلو؟

این دو دریاچه توسط یک کانال طبیعی به یکدیگر وصل شده‌اند. عرض این کانال ۸ متر و عمق آن ۴ متر است که به طول ۷۰ متر به طور طبیعی ساخته شده است تا این دو دریاچه را به یکدیگر وصل کند. آب این دریاچه بسیار آبی زلال بوده واگر کمی قوه تخل داشته باشید می‌توانید آن را به آکواریمی پر آب شباهت دهید و پر از ماهی‌های متنوع است. عمر دریاچه سیاه گاو به هزاران سال می‌رسد. که به علت عواملی مانند فرسایش، مساحت آن رفته رفته در حال کم شدن می‌باشد. علت نام‌گذاری این دریاچه به دلیل ظاهر آن است که شبیه به شاخ گاوی است و این مسئله باعث شده تا این دریاچه این نام را به‌خود بگیرد.
ایلام

منبع دریاچه

از آنجایی که آب دریاچه دوقلو سیاه گاو از نوع رودخانه‌ای می‌باشد و به طور دائم در حال حرکت و تازه شدن است می‌توان آن‌ها را در دسته دریاچه‌هایی که دارای آب شیرین هستند بر شمرد. آب دریاچه دوقلو سیاه گاو بسیار زلال بوده و اگر در میان روز به این منطقه بروید طیف متنوعی از نورها را می توانید مشاهده نمایید. یکی از مهمترین ویژگی دریاچه های دوقلوی گاو سیاه وجود املاح مختلف و گوگردی بودن آب دریاچه و وجود چشمه‌های جوشان شیرین داخل دریاچه است. این ویژگی‌ها موجب شده است که دریاچه، آبی شیرین و قابل شرب داشته باشد که سرشار از املاح معدنی است.
دریاچه سیاه گاو
مقداری از آب دریاچه دوقلو سیاه گاو هم از رودخانه‌ای تامین می شود که از ارتفاعات کبیرکوه آغاز شده و با عبور از میان کوه‌ها و صخره‌ها به سیاه گاو می‌ریزد و در راه، با عبور از روی سنگ‌ها، املاح زیادی را با خود همراه می‌کند. وجود چشمه‌ها و رودخانه سبب شده تا در این دو دریاچه همیشه آب در جریان باشد و زلالی خود را حفظ کند. آب دریاچه سیاه گاو با جریان یافتن در رودخانه سیاه گاو به سمت مزارع کشاورزی آبدانان می‌رود و باعث آبیاری این قبیل زمین‌ها می شود. آب دریاچه سیاه گاو مایه حیات بسیاری روستاهاست و زندگی در روستاها به وجود آب این رودخانه وابسته است.
ییلاق عشایر کردستان

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چشمه کانی گراوان سردشت، طبیعتی بی‌نظیر

چشمه گراوان سردشت جاذبه‌ای‌ است که از دل زمین می‌جوشد و در اطراف خود جذابیت‌های منحصر به ف…