با کمک بارهنگ و عرق نعناع لاغر شوید!

۷
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خواص بارهنگ و عرق نعناع برای لاغری به دلیل خاصیت کاهش اشتها و ادرار آوری بارهنگ و عرق نعنا، همچنین رفع یبوست و درمان سردی مزاج بر اثر چاقی است.
خواص بارهنگ و عرق نعناع برای لاغری

کسانی که دچار افزایش وزن و چاقی شده‌اند ممکن است مزاج سرد بر آن‌ها غلبه کند، که عوارضی همچون یبوست و نفخ معده را در پی دارد. شربت بارهنگ و عرق نعناع، نوشیدنی محبوب در رفع یبوست، برطرف کردن نفخ معده، رفع سردی روده، معده، درمان زخم معده و عفونت معده بسیار موثر است و به دلایلی لاغری و کاهش وزن را نیز در پی دارد. در این مطلب از مجله دلتا خواص بارهنگ و عرق نعناع برای لاغری را بررسی می‌کنیم.

خواص بارهنگ و عرق نعناع برای لاغری

برای اینکه تاثیر و خواص بارهنگ و عرق نعناع برای لاغری مشخص شود، بهتر است ابتدا خواص این دو گیاه دارویی را جداگانه بررسی کنیم، سپس خواص ترکیب آن‌ها را بهتر متوجه می‌شویم.

بارهنگ دارای خواص ادرارآور است و سموم را دفع می‌کند. همچنین ویژگی‌هایی دارد که به مهار احساس گرسنگی و اشتهای کاذب تا حد زیادی کمک می‌نماید. همچنین دانه‌های بارهنگ خاصیت ملین داشته و در درمان یبوست مزمن و رفع یبوست خفیف موثر است.

خواص بارهنگ

عرق نعناع نیز به طور طبیعی فاقد کالری و دارای طعم دلپذیری است که باعث می‌شود یک انتخاب هوشمندانه در زمان کاهش وزن باشد. در یک مطالعه کوچک که روی ۱۳ فرد سالم انجام شد، مصرف یک کپسول روغن نعناع منجر به کاهش اشتهای این افراد گردید. البته برای اثبات این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

از دیگر خواص نعناع این است که حرارت معده را افزایش داده و در نتیجه هضم معده را بالا می‌برد. همچنین عرق نعناع میزان چربی ‌سازی را در بدن کم می‌کند. عرق نعناع، یک داروی طبیعی محبوب برای کمک به هضم است و امروزه بسیاری از دارو‌هایی که برای مشکلات گوارشی تجویز می‌شوند، حاوی عصاره نعناع هستند. بطور کل مصرف نعناع به هر شکل باعث فعال شدن آنزیم‌های گوارشی و تسهیل جذبِ بهتر مواد غذایی به کاهش وزن و در نتیجه سوخت و ساز بهتر و کاهش وزن می‌شود.

خواص عرق نعناع

اثر تسکین دهنده‌ منتول در نعناع، باعث آرامش معده هنگام مدفوع و حرکت آن در روده‌ها می‌شود. نوشیدن یک فنجان چای نعناع یا مقداری عرق نعناع پس از هر وعده غذایی می‌تواند به کسانی که دچار یبوست و ناراحتی معده هستند، کمک کند.

از آنجا که طبع عرق نعناع گرم و خشک (صفراوی) بوده اما طبع دانه‌های بارهنگ سرد و خشک است، ترکیب بارهنگ و عرق نعناع ترکیبی متعادل و عالی است که همه افراد با طبع سرد و گرم می‌توانند از خواص آن بهره ببرند.

شربت بارهنگ و عرق نعناع با کمک به معده و روده، خاصیت ادرار آوری، کاهش اشتها و درمان یبوست می‌تواند در لاغری موثر باشد؛ البته توجه کنید که صرفا نوشیدن این شربت باعث لاغری شما نمی‌شود و شما باید رژیم غذایی مناسب و ورزش و تحرک بدنی کافی را نیز در برنامه روزانه زندگی خود بگنجانید. با نوشیدن این شربت در کنار رژیم لاغری مناسب، می‌توانید از غلبه سردی معده، اشتهای کاذب و مشکلات معده در امان بمانید.

خواص بارهنگ و عرق نعناع برای لاغری

مضرات و موارد منع مصرف بارهنگ و عرق نعناع

گیاه بارهنگ با دارو‌های ضد اسهال مثل قرص دیفنوکسیلات و فرآورده‌های حاوی ترکیبات شبه مرفین به علت امکان انسداد روده نباید مصرف شود. باردار در مورد مصرف ترکیب بارهنگ و عرق نعناع بهتر است که با پزشک خود مشورت کنند.بطور کلی مصرف بارهنگ در زمان حاملگی و شیردهی توصیه نمی‌شود، چون روغن دانه که شباهتی به روغن خردل دارد، باعث تحریک رحم شده و با حالت مسهلی که ایجاد می‌کند، ممکن است برای مادر و جنین ایجاد خطر کند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

یبوست خود را با یک چای از بین ببرید

برخی از ترکیبات، ازجمله گیاهان کاسکرا و سنا، دارای خواص ملین طبیعی هستند. در این مطلب به م…