دانشمندان به معکوس سازی روند پیری نزدیک شدند!

۱۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمندان در جدیدترین مطالعات خود یک قدم دیگر به معکوس کردن روند پیری در انسان نزدیک شدند.
معکوس سازی روند پیری

از گذشته‌های دور یکی از آرزوهای دیرینه بشر یافتن راز جاودانگی و متوقف کردن روند پیری بوده است. دانشمندان در آخرین تحقیقات خود موفق شدند با افزایش طول تلومرها، روند پیر شدن سلول‌ها را تا حدی معکوس کنند. با مجله دلتا همراه باشید. تا درباره معکوس سازی روند پیری بیشتر بدانید.

روند افزایش سن و پیری یک پدیده چند وجهی و پیچیده است و دانشمندان را برای قرن‌ها گیج کرده است و به این فکر فرو برده است که آیا دلایل یکسان زمینه پیری را فراهم می‌کند یا اینکه پیری در پی ترکیبی از چندین عامل متفاوت ایجاد می‌شود؟

معکوس سازی روند پیری

اتاقک فشار اکسیژن

بر اساس یک آزمایش تازه، که در آن ۲۶ داوطلب شرکت کردند، شرکت کنندگان به مدت سه ماه، هر هفته پنج جلسه ۹۰ دقیقه‌ای در اتاقک فشار اکسیژن «هایپرباریک» (hyperbaric) قرار می‌گرفتند. انجام این کار باعث شد برخی از تلومرهای سلول‌های آنها تا ۲۰ درصد افزایش طول پیدا کنند.

چنین افزایش طولی برای تلومر واقعا حیرت انگیز است و محققان تاکنون نتوانسته‌‌اند به چنین موفقیتی دست پیدا کنند.

با این وجود به‌نظر می‌رسد که اکسیژن درمانی هایپرباریک می‌‌تواند بر افزایش طول تلومر‌ها تاثیرگذار باشد و راهی کاربردی در معکوس سازی روند پیری باشد.

نقش تلومر‌ها

در انتهای کروموزوم‌ها دنباله‌ای از جنس DNA وجود دارد که به آن تلومر می‌گویند. تلومر وظیفه محافظت از کد DNA موجود در ژنوم را به عهده داشته و در فرآیند پیر شدن نقش دارد.

معکوس سازی روند پیری

طول تلومر با هر بار تقسیم شدن سلول‌ها، کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود. اگر فرآیند کوتاه‌تر شدن تلومر متوقف شود، می‌توان امید داشت که روند پیری متوقف شود. اکنون با افزایش طول تلومر، دانشمندان در تلاش هستند روند معکوس پیری را طی کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب ترفندهای مبارزه با چین و چروک صورت را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۷ دلیلی که پشه‌ها به سمت شما جذب می‌شوند

بیراه نیست اگر فکر می‌کنید که پشه‌ها شما را بیشتر از دیگران دوست دارند. در این مطلب به 7 د…