خانه دانستنی ها معکوس سازی روند پیری در انسان

معکوس سازی روند پیری در انسان

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از گذشته‌های دور یکی از آرزوهای دیرینه بشر یافتن راز جاودانگی و متوقف کردن روند پیری بوده است. دانشمندان در آخرین تحقیقات خود موفق شدند با افزایش طول تلومرها، روند پیر شدن سلول‌ها را تا حدی معکوس کنند.
معکوس سازی روند پیری

دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس سازی روند پیری در انسان شدند

در مطالعه تحقیقاتی دانشمندان، ۲۶ داوطلب شرکت کردند. شرکت کنندگان به مدت سه ماه، هر هفته پنج جلسه ۹۰ دقیقه‌ای در اتاقک فشار اکسیژن «هایپرباریک» (hyperbaric) قرار می‌گرفتند. انجام این کار باعث شد برخی از تلومرهای سلول‌های آنها تا ۲۰ درصد افزایش طول پیدا کند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا با این پژوهش جدید درباره معکوس سازی روند پیری آشنا خواهید شد.

معکوس سازی روند پیری در انسان
تصویر سازی از تلومر

چنین افزایش طولی برای تلومر (پایانه فیزیکی کروموزم‌های خطی) واقعا حیرت انگیز است و محققان تاکنون نتوانسته‌‌اند به چنین موفقیتی دست پیدا کنند. با توجه به اینکه آزمایش با تعداد محدودی داوطلب انجام شده، دانشمندان مصر هستند که آزمایش‌های دیگری را با تعداد افراد بیشتری تکرار کنند.

با این وجود به نظر می‌رسد که اکسیژن درمانی هایپرباریک می‌‌تواند بر افزایش طول تلومر‌ها تاثیرگذار باشد. «شیر افراتی» محقق ارشد این پروژه و استاد دانشکده پزشکی و علوم اعصاب در مورد اینکه چطور چنین ایده‌ای به ذهن آنها رسیده است، توضیح می‌دهد: «ناسا آزمایشی روی دو قلوها انجام داد و یکی از آن‌ها روی زمین و دیگری به فضا فرستاده شد. بررسی‌ این دو قلوها نشان داد که طول تلومر آنها تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. ما نیز به این نتیجه رسیدیم که تغییرات محیطی می‌تواند روی طول تلومرها تاثیرگذار باشد و از همین ایده در آزمایش‌‌های اولیه کمک گرفتیم.»‌

در انتهای کروموزوم‌ها دنباله‌ای از جنس DNA وجود دارد که به آن تلومر می‌گویند. تلومر وظیفه محافظت از کد DNA موجود در ژنوم را به عهده داشته و در فرآیند پیر شدن نقش دارد.

طول تلومر با هر بار تقسیم شدن سلول‌ها، کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود. اگر این فرآیند کوتاه‌تر شدن تلومر متوقف شود، می‌توان امید داشت که روند پیری متوقف خواهد شد. اکنون با افزایش طول تلومر، دانشمندان در تلاش هستند روند معکوس پیری را طی کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب «فعالیت‌های ساده و مفرح برای تقویت ذهن و حافظه» را بخوانید.

 • راز مثلث برمودا

  راز مثلث برمودا کشف شد!

  کارشناسان اعتقاد دارند دلیل غرق شدن این کشتی وجود نیرو‌های مرموز در آن منطقه از اقیانوس نی…
 • تغییر اندازه قلب انسان در فضا

  تغییر اندازه قلب انسان در فضا

  «کلی» در مدت زمانی که در فضا بود به انجام ورزش‌هایی از جمله دوچرخه سواری و تردمیل می‌پرداخ…
 • موجودات زنده‌ در بدن انسان

  موجودات زنده‌ در بدن انسان!

  دست‌ها یکی از ابزارهای ما برای کشف دنیای اطراف‌مان هستند. به همین دلیل پیوسته در معرض ارگا…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

راز مثلث برمودا کشف شد!

کارشناسان اعتقاد دارند دلیل غرق شدن این کشتی وجود نیرو‌های مرموز در آن منطقه از اقیانوس نی…