علائم گوارشی ویروس کرونا چیست؟

۱۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اکثر افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند یا بدون علامت هستند یا علایم خفیفی دارند. افراد بالای ۶۵ سال و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند بیشتر از دیگران در خطر تجربه عوارض شدید قرار دارند.
علائم گوارشی کرونا

شایع‌ترین علایم کووید-۱۹ عبارتند از تب، خستگی و سرفه خشک. طبق نظر CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا)، ۸۳ تا ۹۹ درصد افراد تب، ۵۹ تا ۸۲ درصد آن‌ها سرفه و ۴۴ تا۷۰ درصد آن‌ها نیز خستگی را تجربه می‌کنند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره علائم گوارشی کرونا صحبت خواهیم کرد.

برخی افراد مبتلا به کووید-۱۹ دچار علایم گوارشی یا بدون علایم تنفسی می‌شوند. اخیرا محققان دانشگاه استنفورد متوجه شدند که یک سوم از بیماران مبتلا به کرونا که بیماری خفیفی داشتند، دچار علایم گوارشی شده اند. یک مطالعه اخیر دیگر که توسط محققان در بیجینگ چین منتشر شد مشخص کرد که چیزی بین ۳ تا ۷۹ درصد افراد مبتلا به کووید-۱۹ علایم گوارشی را تجربه می‌کنند.

علائم گوارشی کرونا

اسهال

معمولا اسهال در افراد مبتلا به کووید-۱۹ شایع است. یک مطالعه منتشر شده در مجله گوارش آمریکا، ۲۰۶ مورد خفیف ابتلا به کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار داد. محققان این مطالعه دریافتند که ۴۸ نفر فقط علایم گوارشی و ۶۹ نفر نیز هم علایم گوارشی و هم علایم تنفسی را نشان می‌دهند.

استفراغ

تحقیق انجام شده در بیجینگ مشخص کرد که استفراغ در کودکان مبتلا به کووید-۱۹ بسیار شایع‌تر از افراد بزرگسال است. محققان مطالعات بالینی کووید-۱۹ و گزارشات موردی مرتبط با مشکلات گوارشی که در فاصله دسامبر ۲۰۱۹ تا فوریه ی ۲۰۲۰ منتشر شده بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آن‌ها دریافتند که ۳.۶ تا ۱۵.۹ درصد از بزرگسالان دچار استفراغ شدند این در حالی است که این عدد در کودکان ۶.۵ تا ۶۶.۷ درصد بود.

بی اشتهایی

بسیاری از افراد مبتلا به کووید-۱۹، دچار بی‌اشتهایی می‌شوند که اغلب با دیگر علایم گوارشی همراه است. بر اساس همان مطالعه انجام شده در بیجینگ، حدود ۳۹.۹ تا ۵۰.۲ درصد از افراد دچار بی‌اشتهایی می‌شوند.

علائم کرونا

 

در صورت داشتن علائم گوارشی چه باید کرد؟

علائم گوارشی نظیر اسهال، بی‌اشتهایی یا تهوع می‌توانند علل متعدد دیگری غیر از کووید-۱۹ نیز داشته باشند. داشتن هیچ یک از این علائم به معنای ابتلای قطعی به کووید-۱۹ نیست، با این حال این موارد می‌توانند علائم هشدار اولیه باشند. می‌توانید علائم گوارشی کووید-۱۹ را با مصرف مقدار مناسب آب، پرهیز از مصرف مواد غذایی‌ای که باعث ناراحتی دستگاه گوارش‌تان می‌شوند و استراحت کافی درمان کنید.

پیشنهاد مطالعه: طرز تهیه آش شعله قلمکار را در بخش آشپزی مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چه کارکنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم و... هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ م…