تاثیر ویتامین D بر ریزش مو

۶
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ویتامین D از جمله ویتامین‌های ضروری و مفید برای بدن به شمار می‌رود که نبودش عوارض مختلفی در پیش دارد.
تاثیر ویتامین D بر ریزش مو

ریزش مو مشکلی به سرعت رو به رشد برای همه‌ ما است. با وجود این که ما می‌دانیم عوامل متعدد و زیادی مسئول این امر هستند. اما آیا کمبود ویتامین D می‌تواند عاملی بالقوه باشد؟ در این مطلب از مجله دلتا درباره تاثیر ویتامین D بر ریزش مو صحبت خواهیم کرد.

ریزش هر روزه‌ چند تار مو عادی است اما در صورتی که شما به صورتی آشکار دچار ریزش موی بیش از حد متوسط شده‌اید زمان آن فرا رسیده تا به فکر دلایل و راه کارهای رفع مشکل ریزش مو بیفتید. دلایل بسیاری برای ریزش مو وجود دارند، دقیقاً از دنبال کردن سبک زندگی‌ای ناسالم گرفته تا کمبودهایی در رژیم غذایی در کنار دیگر موارد.

ریزش مو به کمبود ویتامین D در بدن مربوط می‌شود. چنان چه سطح ویتامین‌های بدن برای زمانی طولانی کم‌تر از حد معمول خود باشد، مواد غذایی لازم جهت طی یک چرخه طبیعی رشد به فولیکول‌های مو نمی‌رسد. به همین خاطر پس از مدتی موها شکننده و حساس شده و در نتیجه دچار ریزش می‌شوند.

ویتامین D از مهم‌ترین ویتامین‌های لازم جهت رشد مو است. در کنار اینt وجود ویتامین c و بیوتین نیز برای رشد بهتر مو مهم به شمار می‌رود. اگر فردی بتواند مقادیر کافی از این ویتامین ها را به بدن خود برساند، دارای موهایی زیبا با رشدی مناسب خواهد بود.

ویتامین D

ریزش مو و ویتامین D

مطالعه‌ای بر یک نوع موش صورت پذیرفته است که به طور ژنتیکی بی مو برنامه‌ریزی شده‌اند. نتایج این مطالعه نشان داده‌اند که وقتی ویتامین D3 به این موش‌ها داده شد با تحریک فولیکول‌های مو در رشد موهای آن‌ها بهبود دیده شد. با این وجود هنوز هم کارهای بسیار بیشتری وجود دارند که باید در این تحقیقات به انجام رسند.

ویتامین D ویتامین موثر در رشد مو

  • ویتامین D یکی از مواد مغذی ضروری است که در بسیاری از توابع بدن نقش اساسی دارد. ویتامین D همچنین یک ویتامین موثر در رشد مو است که کمبود آن، ممکن است باعث مشکلات زیادی از جمله ریزش مو شود.
  • ویتامین D فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند تا رشد کنند و بنابراین زمانی که بدن این ویتامین را به اندازه کافی نداشته باشد مو ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.
  • کمبود ویتامین D نیز ممکن است به آلوپسی آئراتا، یک بیماری خود ایمنی منجر شود که باعث ریزش موی سر، نیز می‌شود.
  • تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به آلوپسی دارای میزان بسیار پایین ویتامین D نسبت به افرادی هستند که آلوپسی ندارند.
  • کمبود ویتامین D همچنین می‌تواند در افرادی که بدون آلوپسی ریزش مو را منجر شود.

تاثیر ویتامین D بر رشد مو

ویتامین D بر سلامت بسیاری از قسمت‌های بدن تاثیر گذار است، از جمله پوست و مو.

ویتامین D نقش مهمی در ایجاد فولیکول‌های مو دارد. فولیکول‌های مو، منافذ کوچکی هستند که از آن موهای جدید رشد می‌کنند.

فولیکول‌های جدید ممکن است به حفظ موهای ضخیم و در جلوگیری از ریزش موها پیش از موعد مقرر کمک کنند.

خواص ویتامین D

 جلوگیری از کاهش ویتامین موثر در رشد مو

همان طور که گفته شد ویتامین موثر در رشد مو یعنی D اولین دفاع شخصی در برابر ریزش مو است. قرار گرفتن در نور خورشید است. در واقع اولین کار ساده‌ای که می توان انجام داد این است که باید در روز زمانی را بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه  در نور خورشید قرار گرفت و همچنین  خوردن غذاهای غنی از ویتامین D  را فراموش نکرد.

در ارتباط با مصرف ویتامبن موثر در رشد مو مثل ویتامین D  را متناسب با فرد تجویز کند. با این حال برخی مواردی که جز مصرف ویتامین D می توان از ریزش مو جلوگیری کرد عبارتند از:

  • کاهش آرایش و تزیینات پیچیده مو که با کشش ریشه مو همراه هستند.
  • به هنگام شست و شو از یک نرم کننده ملایم و طبیعی استفاده کنید.
  • موهای بلند را سعی کنید به هنگام خواب در یک توری قرار دهید.

ریزش مو

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۳ برابر بیشتر ویتامین C به بدن خود برسانید

طبق تحقیقات گیاه جعفری ویتامین C بیشتری نسبت به پرتقال دارد. در ادامه با مجله اینترنتی دلت…