خانه دانستنی ها علت علاقه پشه به خون انسان

علت علاقه پشه به خون انسان

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان به منظور آگاهی از علت علاقه پشه خون انسان متوجه شدند عصب‌های درون نیش این جاندار پس از تماس با ترکیبات به خصوصی در خون فعال شده و مکانیزم مکیدن را شروع می‌کنند.
علاقه پشه به خون

محققان به منظور کشف دلیل علاقه پشه به خون نوع ماده (یعنی آن‌هایی که نیش می‌زنند) را با ترکیبات مختلف آزمایش کردند. محققان ترکیبات شیرین مثل نکتار و همچنین ترکیباتی حاوی برخی از اجزای تشکیل دهنده خون انسان را با پشه‌ها آزمایش کردند. محققان دریافتند پشه‌ها توانایی مزه کردن و نوشیدن نکتار را داشته ولی آن را مثل خون با اشتیاق نمی‌مکند. در این مطلب از مجله دلتا درباره این پژوهش بخوانید.

علت علاقه پشه به خون انسان

«Leslie Vosshall»، از محققان دانشگاه راکفلر (The Rockefeller University) و یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «پشه ماده پس از سوراخ کردن پوست خون را آنقدر با ولع می‌مکد که برخی اوقات  مویرگ‌ها متلاشی می‌شوند. پشه‌ها این رفتار را به ویژه برای مکیدن خون بروز می‌دهند.»

محققان برای درک علاقه پشه به خون پس از آزمایش ترکیبات مختلف حاوی خون دریافتند که ترکیبات مختلف درون خون عصب‌های موجود در نیش پشه را فعال می‌کنند. برخی عصب‌ها توسط نمک و برخی دیگر توسط شکر فعال می‌شوند، اما نحوه فعال شدن آن‌ها حین تماس با خون واقعی کاملاً متفاوت است. به گفته محققان حتی استفاده از خون مصنوعی و ترکیب آن با گرما و دی اکسید کربن موجود در هوا که مکیده شدن خون از قربانی را به پشه نشان می‌دهد نیز این موجود را فریب نمی‌دهند.

اما با فراهم‌آوری ترکیبات کامل خون که شامل گلوکز (شکر)، نمک، بی‌کربنات سدیم و آدنوزین تری‌فسفات می‌شود، پشه‌ها با اشتهای زیاد شروع به مکیدن آن کردند. درون نیش پشه عصب‌های مختلفی برای هر کدام از ترکیبات خون وجود دارد که پس از فعال شدن همه آن‌ها با هم، پشه وجود خون واقعی را درک کرده و با ولع شروع به مکیدن می‌کند.

این تحقیق جالب توجه نشان می‌دهد که نیش پشه‌ها توانایی «مزه کردن» ترکیبات مختلف را داشته و به قول محققان در واقع «یک سرنگ است که می‌تواند خون را مزه کند.»

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب «چرا مورچه های تنها خیلی زود می میرند؟» را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

ماهی لانگ فیش بدون آب زنده می‌مانند

ماهی لانگ فیش (lungfish) یا ماهی سالاماندر (salamanderfish)  یک ماهی بومی آب های شیرین است…