خانه دانستنی ها مسیریابی کوسه در اقیانوس

مسیریابی کوسه در اقیانوس

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چیزهای زیادی در مورد کوسه‌ها وجود دارد که ما نمی‌دانیم، برای مثال ما درباره مسیریابی کوسه در تاریکی اقیانوس اطلاعات کمی داریم.
مسیریابی کوسه

همه می دانیم که جانوران کارهایی را به صورت منظم و مرتب انجام می دهند و این کارها به صورت عادت درآمده که گاهی مادرزادی و گاهی اکتسابی هستند. البته باید اعتراف کرد که ما هنوز چیزهای زیادی را در مورد جانوران نمی‌دانیم که سال‌ها و شاید قرن‌ها طول بکشد که جوابی برای این رفتارهای عجیب و غریب حیوانات پیدا کنیم. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره مسیریابی کوسه در اقیانوس بخوانید.

مسیریابی کوسه در اقیانوس

چیزهای زیادی در مورد کوسه‌ها وجود دارد که ما نمی دانیم، برای مثال ما دقیقا نمی‌دانیم که این جانوران دریایی چگونه علی‌رغم تاریک بودن اقیانوس‌ها، خالی بودن و فضای آبی آن‌ها مسیر خود را پیدا می‌کنند. در واقع کوسه‌ها بدون این که تلاش زیادی داشته باشند هر کجا که بخواهند می‌روند و بعضی مواقع این سفر هزاران مایل را در بر می‌گیرد بدون این که کوسه‌ها گم شوند. هنوز محققان نتوانسته‌اند دریابند که مسیریابی کوسه در اقیانوس‌ها چگونه است. محققان کالیفرنیایی بر این باورند که کوسه‌ها با استفاده از حس بویایی‌شان مسیریابی می‌کنند. برای مطالعه بیشتر درباره اکتشافات علمی از زندگی حیوانات، با مجله دانستنی دلتا همراه باشید.

در این مطالعات گروهی، کوسه‌ها به محلی در ۱۰ کیلومتری محل زندگی خود برده شدند و سپس توپ هایی پر شده از پارچه کتان در بینی آن‌ها قرار داده شد و در کمال ناباوری دیده شده که کوسه‌ها در مسیر مخالف محل زندگی خود به حرکت درآمدند. کوسه‌هایی که در بینی آن‌ها چیزی قرار داده نشده بود خیلی سریع مسیر درست را در پیش گرفته و به کمین گاه‌های خود بازگشتند اما دیگر کوسه‌ها کاملاً بی هدف و خیلی آرام و کند حرکت کرده و به هر طرف سرک می‌کشیدند. این موضوع نشان می‌دهد که کوسه‌ها بو می‌کشند و به این ترتیب مسیریابی کوسه ها امکان‌پذیر است. بر اساس مطالعات انجام گرفته، هر چه به خشکی نزدیک‌تر شویم مولکول‌های شیمایی بیشتری وجود دارد و کوسه‌ها این موضوع را حس کرده و هر جا که بخواهند می‌روند.

بیشتر بخوانید: در مقاله‌ای دیگر درباره «پیش‌بینی وقوع زمین لرزه از چند روز قبل توسط بعضی جانوران» بخوانید.

 • منشا قمرهای مریخ

  منشا قمرهای مریخ مشخص شد

  ستاره شناسان در مجله Nature Astronomy نوشته‌اند که قمرهای مریخ از یک مدارگرد بزرگ آسمانی ب…
 • حقایق دیوانه کننده مریخ

  حقایق جالب در مورد مریخ

  مریخ درست همانند زمین دارای اقیانوس است، با این تفاوت که اگر همه آب‌های آن را جمع کنیم، تن…
 • عجیب ترین انسان های دنیا

  عجیب‌ترین انسان‌های دنیا را بشناسید!

  در جهان هیچ چیزی غیر قابل باور نیست و ممکن است افرادی زندگی کنند که با بقیه فرق‌های بخصوصی…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

منشا قمرهای مریخ مشخص شد

ستاره شناسان در مجله Nature Astronomy نوشته‌اند که قمرهای مریخ از یک مدارگرد بزرگ آسمانی ب…